To historyczny dzień dla Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Od dziś zamiast trzech prowincji w naszym kraju siostry marianki mają jedną – polską z siedzibą we Wrocławiu.
Dekret w tej sprawie odczytała na zakończenie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp Józef Kupny, przełożona generalna s. Alma Białek. – Refleksja nad zgromadzeniem i drogą, którą idziemy doprowadziła nas do tego momentu, kiedy łączymy nasze prowincje – mówiła, dodając, że trudno jest odpowiedzieć na pytanie co było łatwiejsze: dokonany 80 lat temu podział czy zjednoczenie. – To nie jest istotne. W roku, poświęconemu naszemu założycielowi ks. Janowi Schneiderowi chcemy ożywić pamięć historyczną i powrócić do początków zgromadzenia. Mamy zaświadczyć, że jesteśmy nie tylko zgromadzone, ale zjednoczone – podkreśliła.
Dokument, który wchodzi w życie 11 lutego 2014 r. mówi o likwidacji trzech prowincji na terenie Polski: wrocławskiej, katowickiej i branickiej i erygowaniu jednej prowincji polskiej o oficjalnej nazwie: Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Prowincja Polska z siedzibą we Wrocławiu. W skład prowincji wchodzą siostry i wspólnoty, należące do tej pory do prowincji: katowickiej, wrocławskiej i branickiej.
Metropolita wrocławski, nawiązując do słów bł. Jana Pawła II z wydanych niedawno zapisków papieża, wskazał w homilii, iż osoby, które poświęcają życie Bogu są zawsze w Jego rękach. – Bóg jest blisko was – mówił do zgromadzonych w kaplicy domu prowincjalnego sióstr. Zwrócił przy tym uwagę na potrzebę realizowania charyzmatu zgromadzenia, opierającego się na służbie drugiemu człowiekowi. – Kiedy ludziom zagubionym pomagacie znaleźć drogę życia, pochylacie się nad chorymi i cierpiącymi, wspieracie ubogich, jesteście świadkami Boga Miłosiernego w świecie – podkreślił metropolita, wskazując na sens głoszenia Ewangelii poprzez czyny i życie zgodne ze wskazaniami Jezusa. – Świat dziś potrzebuje doświadczenia Bożego Miłosierdzia – tłumaczył abp Józef Kupny.
Hierarcha zwrócił także uwagę na konieczność budowania jedności. – Każdy chrześcijanin, szczególnie osoby powołane, są wezwane do tego, by troszczyć się o jedność – mówił, dopowiadając, iż dziś podejmuje się różne próby dzielenia ludzi. – Przeciwstawia się ojca świętego biskupom, biskupów – kapłanom – to są próby rozbijania jedności – zaznaczył abp Kupny.
Siostry podkreślają, że połączenie prowincji jest podyktowane pragnieniem powrotu do pierwotnego charyzmatu zgromadzenia. – Aby to uczynić trzeba połączyć siły. Rozproszone w małych placówkach, podczas gdy spadła liczba nowych powołań było to niemożliwe. Wspólnie możemy wytyczyć nową drogę – mówią. Dzisiejsza prowincja katowicka powstała w 1929 r., natomiast branicka w 1934.