Biskup Andrzej Siemieniewski przewodniczył we wrocławskiej katedrze Eucharystii, podczas której 11 alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego otrzymało sutanny.
Przewodniczący liturgii biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej podkreślił, że wprawdzie Bóg stworzył świat ku chwale swojego majestatu, to jednak Boży majestat i Boże słowo zaczęły budzić nie tylko radość w sercu człowieka, ale także lęk. – Przyczyną tego strachu stał się grzech – tłumaczył bp Siemieniewski. Hierarcha pytał przy tym, czy jest możliwe, aby człowiek znowu znalazł się w ogrodzie Pańskim i przechadzał się z Bogiem bez lęku i bez strachu, i odpowiedział: – Owszem, gdy człowiek bierze do ręki z wiarą Pismo Święte i czyta je, wówczas znów przechadza się z Bogiem w raju. To doświadczenie wielkich świętych, ale przede wszystkim to doświadczenie Najświętszej Maryi Panny. Bp Siemieniewski tłumaczył, że gdy zabrzmiało słowo przyniesione od Boga w sercu Maryi nie wzbudziło ono w sercu strachu, ale radość, nadzieję i wiarę. – Od Maryi rozpoczął się powrót do raju całego Kościoła – zaznaczył.
Zwracając się do przyjmujących strój duchowny kleryków, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, zauważył, że chcą oni – jak Maryja – odpowiedzieć: „Niech mi się stanie według słowa Bożego powołania”. – Kapłańska szata to oznaka przyjęcia czegoś nowego w swoim sercu. To znak ufności w łaskę, którą daje Bóg – mówił ksiądz biskup, stawiając alumnom za wzór przyjmowania Bożego słowa i kierowania się Nim w życiu Matkę Najświętszą. – Ludzie w głębi serca czekają na tych, którzy będą zwiastowali słowo Boże jasno i klarownie – podkreślił bp Siemieniewski, wzywając do modlitwy w intencji przygotowujących się do kapłaństwa, by mogli służyć w przyszłości Bożemu ludowi i odpowiadać na tę potrzebę.
– To bardzo radosny, ale także trudny moment, bo niosący za sobą wielką odpowiedzialność za Kościół – mówili klerycy, którzy od dziś będą chodzić w koloratce. – Od tej pory ludzie na ulicy będą nas postrzegać jako księży i jednoznacznie kojarzyć z Kościołem – dodawali.
We Wrocławiu klerycy tradycyjnie otrzymują prawo noszenia stroju duchownego u progu studiów teologicznych, czyli na początku III roku formacji do kapłaństwa. Formalnie samo przyjęcie sutanny nie wiąże się z żadną posługą i praktycznie niewiele zmienia w statusie alumna, jednak stanowi bardzo wyraźny znak, iż dana osoba jest na etapie przygotowań do święceń kapłańskich.