Ponad 400 osób bezdomnych i ubogich z Warszawy zasiadło dziś do wspólnego wigilijnego stołu. Zorganizowana przez Wspólnotę Sant’Egidio ósma już Wigilia z Ubogimi odbywa się – tak jak przed rokiem – w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.
Goście otrzymali wcześniej imienne zaproszenia. Na każdego z nich czekało wyznaczone i podpisane nakrycie oraz specjalnie dobrany gwiazdkowy prezent. Wspólne świętowanie, które za każdym razem przebiega w ciepłej, rodzinnej atmosferze rozpoczęło się od tradycyjnego dzielenia się opłatkiem.
W organizację Wigilii z Ubogimi 2016 włączyło się ponad 700 osób, które pomagały w przygotowaniu świątecznych potraw, ustawieniu stołów i przystrojeniu sali oraz skompletowaniu prezentów dla gości. Wiele osób wspomogło też organizację spotkania finansowo. Bez wsparcia wolontariuszy – którzy m.in. wcielają się w role kucharzy i kelnerów – nie byłoby możliwe także sprawne przeprowadzenie samej wigilii.
Wśród wolontariuszy jest też troje uchodźców – dwie osoby z Erytrei oraz jedna z Syrii. Dla zgromadzonych kolędy śpiewa prawie stuosobowy chór.
W spotkaniu tradycyjnie bierze udział kard. Kazimierz Nycz. Wśród gości jest także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Hasło tegorocznej wigilii zaczerpnięte zostało z popularnej kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przypominającej o tym, że Jezus urodził się jako ubogie i bezdomne dziecko. Jest też nawiązaniem do słów papieża Franciszka, wypowiedzianych na ŚDM w Krakowie podczas czuwania na Campus Misericordiae: „Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło”.
Świąteczne obiady dla ubogich organizowane są przez Wspólnotę Sant’Egidio na całym świecie. Tradycja ta ma już 35 lat. W tym roku do świątecznego stołu zasiadło w sumie ok. 200 tys. osób w 600 różnych miastach w 73 krajach świata.
Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w ponad 70 krajach. W Warszawie wspólnota działa od 2008 r. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych i chorych, przeciwdziałanie przemocy i ksenofobii, działania na rzecz pokoju i międzyreligijnego pojednania.
Więcej informacji: www.santegidio.pl
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/338453503178752/