Ponad 3,5 tys. pielgrzymów weźmie udział w tygodniu ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej poprzedzającym wydarzenia centralne w Krakowie. Pierwszą grupą byli młodzi z Ghany, którzy w sobotę zostali przyjęci przez polskie rodziny już na lotnisku Chopina. Ostatnie grupy dojadą w sobotę.
Najliczniejszą, 300-osobową grupę pielgrzymów, którzy zamieszkają przez tydzień w diecezji warszawsko-praskiej, stanowią Filipińczycy. Drugie miejsce pod tym względem zajmują grupy belgijska i francuska, które dojadą autokarami. Są również osoby z Palestyny, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Hong Kongu, Indonezji, Indii, Chin, Hiszpanii oraz wysp Wallis & Futuna. Ostatni pielgrzymi z Gibraltaru przylecą w sobotę i zatrzymają się w prowadzonej przez księży salezjanów parafii Najświętszego Serca Jezusowego na stołecznej Pradze – poinformował dyrektor diecezjalnego Centrum ŚDM ks. Emil Parafiniuk.
Większość gości zostanie zakwaterowana w rodzinach. – Chęć przyjęcia młodych w swoich domach wyraziło zdecydowanie więcej wiernych niż pielgrzymów, którzy przybędą na tydzień w diecezji. W związku z tym niektóre grupy, jak chociażby z Ghany goszczone są przez dwa-trzy dni w jednej parafii, by później przejechać do kolejnej – poinformował ks. Parafiniuk.
– Pragniemy, by pobyt w Polsce był dla nich przygodą życia. W związku z tym chcemy z otwartością przyjąć ich w naszej rodzinie, pokazując jak żyjemy i jak wierzymy, zwłaszcza, że w młodości sami wielokrotnie byliśmy goszczeni przez innych ludzi – wyznali państwo Hoffman. Dla innych jest to okazja, by pokazać dzieciom, jak należy dzielić się tym, co się ma z innymi. Wiele rodzin ma już dokładnie przygotowany plan tego, co chcieliby pokazać młodym, którzy u nich goszczą. – Koniec lipca i początek sierpnia to dla naszego miasta szczególny czas, kiedy wspominamy Powstanie Warszawskie. Będziemy więc chcieli pokazać im miejsca naszej narodowej pamięci oprowadzając po ciekawych miejscach lewo- i prawobrzeżnej części stolicy i jej okolic – zapowiedziała Bożena Cieślak-Osik.
Pierwsi pielgrzymi najbardziej zaskoczeni byli gościnnością i polską kuchnią. Wychodząc naprzeciw młodzieży niektóre parafie już na lotnisku witały gości w osobach swoich wolontariuszy i przedstawicieli rodzin. – Dla wielu z zagranicy pierwszym szokiem była zmiana czasu. Niektórzy, jak chociażby z wysp Wallis&Futuna, lecieli do Polski prawie dwie doby – zauważył ks. Parafiniuk.
Wraz z młodzieżą na tydzień ŚDM do diecezji warszawsko-praskiej przyjedzie również siedmiu biskupów z zagranicy. Trzech z nich: bp Joseph Essien z Ghany, bp Dominique Lebrun z diecezji Rouen we Francji oraz bp Buenaventura Famadico z Filipin jest już od kilku dni na miejscu. Kolejni ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Indonezji i Belgii dojadą. W niedzielę w czasie tzw. dnia w rodzinach abp Henryk Hoser zabierze ich do najważniejszych miejsc na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Nawiedzą m.in. dwa sanktuaria – Matki Bożej Loretańskiej koło Wyszkowa i św. Krzyża w Jadowie, bazylikę św. Trójcy w Kobyłce, zwaną perłą baroku na Mazowszu, Dom św. Faustyny w Ostrówku oraz seminarium propedeutyczne w Urlach.
W czasie tygodnia w diecezji młodzież będzie miała okazję nie tylko poznać lokalny Kościół, ale także polską historię oraz rodzimą kulturę. W dziewięciu rejonach, na które podzielona została diecezja warszawsko-praska przygotowano szereg atrakcji począwszy od koncertów, poprzez pokazy filmów o Polsce i regionie, jak np. w Legionowie, gdzie młodzież będzie miała okazję obejrzeć produkcję zatytułowaną „Karol, człowiek który został papieżem”, aż po pokazy sztuk walki, naukę tańca czy turnieje sportowe, jak ten w rejonie Mińska Mazowieckiego, gdzie w meczu finałowym Polska zagra z Ukrainą.
Zaplanowano także wycieczki w różne rejony Polski, np. pielgrzymi zakwaterowani w Otwocku zwiedzą, miedzy innymi, obóz w Majdanku, zaś rejon Warszawa-Wschód zaplanował dla młodych z zagranicy wyjazd krajoznawczy do nadleśnictwa w Celestynowie, nad rozlewiska Narwi oraz spływ kajakowy rzeką Pilicą.
Większość centralnych uroczystości w rejonach odbędzie się w czwartek przed południem. Wieczorem zaplanowany jest na placu Piłsudskiego koncert „Wiara-Nadzieja-Miłość”. Natomiast w piątek pielgrzymi będą zwiedzać stołeczne muzea, w tym między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Stołecznej Pragi czy Centrum Nauki Kopernik.
Głównym wydarzeniem, które zgromadzi ok. 20 tys. osób będzie „Festiwal Narodów”. Odbędzie się on w sobotę 23 lipca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego. – Będzie to ogromne święto, w czasie którego zarówno młodzi, jak i nasi wierni będą mogli doświadczyć powszechności Kościoła oraz bliżej poznać poszczególne kraje i narodowości oraz ich tradycje. Będzie temu służył barwny korowód wzorowany na pokłonie trzech mędrców. Jest to nawiązanie do hasła przyświecającego dniom w naszej diecezji, którym jest bliblijne miasto ‘Betlejem’ – zauważył abp Henryk Hoser.
W poniedziałek biskupi wraz z młodzieżą ruszą do Krakowa na centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży i spotkanie z Ojcem Świętym.