W niedzielę, 4 grudnia, już po raz siedemnasty obchodzony będzie w Kościele Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. 30 listopada w Sekretariacie Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi Na Wschodzie, który przygotowuje to wydarzenie.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz zwrócił uwagę, że obchodzony 4 grudnia Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie jest okazją do okazania życzliwości dla wszystkich sióstr i braci żyjących na Wschodzie. Hierarcha podkreśla, że są oni nam bliscy z racji na liczne wspólne doświadczenia, zwłaszcza historyczne. „Dzięki naszej hojności mieszkańcy Wschodu będą mogli radośniej i ufniej przeżywać nadchodzące święta Bożego Narodzenia, a także z większym spokojem patrzeć w przyszłość” – podkreślił biskup senior.
Hierarcha zachęcił, aby w najbliższą niedzielę każdy pamiętał o braciach mieszkających na Wschodzie. „Zamieńmy, choć na kwadrans, nasze pokoje na kaplice i pomódlmy się za tych, którzy nieraz znosić muszą wewnętrzne i zewnętrzne zniewolenia” – podkreślił przewodniczący Zespołu.
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także sprawozdanie z całorocznej działalności Zespołu. Według zaprezentowanych danych, podczas ubiegłorocznej zbiórki na rzecz pomocy Kościołowi na Wschodzie, zebrano ponad 2,25 mln złotych. Większość zebranych funduszy przekazano na budowę i prace remontowe kościołów, kaplic, domów parafialnych, katechetycznych i zakonnych, a także na wyposażenie i pokrycie kosztów funkcjonowania ośrodków duszpasterskich i klasztorów, świetlic środowiskowych, przedszkoli i domów opieki.
Zebrane fundusze posłużyły również na zakup niezbędnych pomocy katechetycznych, wyposażenie liturgiczne kościołów i kaplic. Dzięki specjalnej dotacji młodzież ze Wschodu mogła liczniej wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. „Łącznie w 2016 roku dofinansowano 312 projektów” – informuje ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Szef zespołu KEP opowiedział o powstającej właśnie inicjatywie solidarności modlitewnej z Kościołem na Wschodzie. Most modlitewny ma polegać na nawiązywaniu kontaktów między konkretnymi parafiami w Polsce i w rosyjskiej diecezji św. Józefa w Irkucku. Celem inicjatywy, która ruszy jeszcze przed końcem roku, jest wzajemna modlitwa, podjęcie duchowej opieki i poznawanie nawzajem swojej historii, kultury i realiów codziennego życia. W ślad za duchowym towarzyszeniem, rozwijać się będzie wsparcie materialne i wzajemne odwiedziny parafian w Polski i Rosji. Ważnym wymiarem mostu modlitewnego ma być też pamięć o Polakach, którzy zostali zesłani lub wyemigrowali na Syberię.
O innej inicjatywie – motocyklowym moście pamięci – opowiedział jej inicjator ks. Marek Doszko. Duchowny zapowiedział, że najbliższy rajd będzie prowadzić przez Ukrainę i Mołdawię do Rumunii.
Z kolei albertynka, s. Taida Lolo opowiedziała o działaniach sióstr albertynek w krajach Europy wschodniej, a o Kościele na Syberii, widzianym oczami reportera, mówiła Dorota Abdelmoula z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dziennikarka KAI zwróciła uwagę, że tym, czego mieszkańcy Wschodu oczekują od Polaków jest przede wszystkim towarzyszenie i pamięć. Opowiedziała również o szacunku, jakim mieszkańcy Syberii darzą Polaków.
Podczas spotkania z mediami zaprezentowano także apel na 17. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W dokumencie bp Antoni Dydycz zachęca do zaangażowania się w pomoc Kościołowi na Wschodzie. Hierarcha przypomina także wrześniową kanonizację „Apostoła Kazachstanu” – ks. Władysława Bukowińskiego, w którego osobie „Kościół uczcił wszystkich, którzy doświadczyli tragedii zsyłki i sowieckich łagrów”.
Biskup senior docenia szczególne znaczenie organizowanego w lipcu w Warszawie, międzynarodowego Kongresu Młodzieży Polonijnej oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których udział wzięło blisko 10 tys. młodych.
Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest co roku w II niedzielę Adwentu, która w tym roku przypada 4 grudnia. Tego dnia Mszę radiową w kościele św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 odprawi biskup piński, Kazimierz Wielikosielec. Tego dnia o 13.00 hierarcha będzie sprawować także Mszę w kościele Najświętszej Maryi Panny na stołecznym Wrzecionie. Liturgia będzie transmitowana przez Telewizję Polonia.
Obchody Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie zakończy Apel Jasnogórski na Jasnej Górze, który poprowadzi ks. Leszek Kryża.