Zbliżający się Światowy Dzień Chorego – to święto chorego, ale nie choroby, mobilizuje nas, aby osobom chorym, niepełnosprawnym, a także doświadczającym ograniczeń wskutek podeszłego wieku, podziękować za ich wiarę, za to, że poprzez swoją modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu ubogacają Kościół i umacniają jego misję – pisze metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w liście pasterskim do diecezjan.
Abp Skworc wskazuje, że to właśnie chorzy są „światłością świata i solą ziemi”. Rozszerzając tę myśl podkreśla znaczenie wiary i miłości, które uwidoczniają się w wyniku cierpienia. „Nieraz dopiero w doświadczeniu cierpienia zaczyna się kogoś naprawdę głęboko kochać. Pojawienie się choroby w rodzinie bardzo często sprawia, że, choć domownicy czują się przygnieceni ciężarem cierpienia, to jednak wyzwalają w sobie nowe pokłady miłości, cierpliwości i służby” – pisze metropolita katowicki.
Zaznacza także, że cierpienie pozostaje zawsze tajemnicą, wobec której staje Jezus ukrzyżowany oraz zmartwychwstały. „Chrystus cierpiący, sam doświadczający wielorakiego bólu, pragnie być blisko człowieka chorego i niepełnosprawnego, ogarnia go swoją miłością. Chrystus zmartwychwstały pragnie udzielać łaski uzdrowienia oraz umocnienia w cierpieniu. Cierpienie jest szczególnym miejscem, w którym człowiek może spotkać Chrystusa” – wyjaśnia hierarcha.
Światowy Dzień Chorego co roku obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu w wielu parafiach organizowane są Msze św. w intencji chorych oraz nabożeństwa lurdzkie z modlitwą o uzdrowienie.
Na obchody Dnia Chorego do Katowic przyjadą rodzice błogosławionej Chiary Luce Badano – młodej Włoszki, która w wieku 17 lat zachorowała na nowotwór kości, a dwa lata później zmarła. Chorobę potraktowała jako radosne wypełnianie woli Bożej. Sama przygotowała się także na swój pogrzeb, wybrała sukienkę, pieśni mszalne. W 2010 r. papież Benedykt XVI ogłosił ją błogosławioną, Chiara jest także patronką Światowych Dni Młodzieży.
O życiu błogosławionej jej rodzice opowiedzą na specjalnych spotkaniach. Pierwsze, przeznaczone dla rodzin, odbędzie się 15 lutego o godz. 16 w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Ułańskiej 13 w Katowicach. Drugie – kierowane do młodzieży – zaplanowane jest na 16 lutego na godz. 10.30 w parafii bł. Karoliny w Tychach. Świadectwa rodziców Chiary wysłuchać będzie można także podczas międzynarodowej konferencji „Wiara i miłość wobec bólu duszy – znaczenie duchowości w opiece nad chorymi oraz w doświadczeniu choroby”. Odbędzie się ona 18 lutego w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematykę związaną z cierpieniem podejmą m.in. lekarze, personel medyczny, teolodzy. Prelegentami będą m.in. abp Zygmunt Zimowski, tzw. watykański minister zdrowia, ks. prof. Jerzy Szymik oraz ks. Janusz Malski z Rzymu – moderator generalny Cichych Pracowników Krzyża.