Rok 2016 to rok obchodów 800-lecia zabytkowego opactwa benedyktynek w Staniątkach. Jako zwieńczenie jubileuszu powstał wyjątkowy album fotograficzny zatytułowany „Osiem wieków opactwa”.
Jak podkreślono we wstępie publikacji staniąteckie opactwo jest miejscem wyjątkowym z uwagi na wielowiekową historię oraz obecność słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Bolesnej. „Historia i wiara, wydarzenia wielkie i sprawy zwykłe mieszają się nieustannie w tym niezwyczajnym tyglu” – napisano.
Album zawiera wyjątkowe zdjęcia klasztoru, w tym także miejsc, które na co dzień nie są dostępne np. korytarzy czy chóru panieńskiego, oraz fotografie mniszek podczas modlitwy, pracy i rekreacji. „To co ważne album w wyjątkowy sposób pokazuje, że życie sióstr jest związane z budynkiem. W naszym zgromadzeniu ślubujemy stałość miejsca i to właśnie ukazuje ta publikacja” – oceniła s. Stefania Polkowska OSB, ksieni opactwa.
Autorem zdjęć jest Bogdan Pasek. Publikacja ukazała się w wersji limitowanej, a jej wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Wieliczce.
O opactwie w albumie napisano także: „W jego zamkniętych murach spala się ludzkie życie poświęcone Bogu. Czasem gwałtownie, w porywie serca, przeważnie jednak spokojnie, w zaciszu klasztornej celi, kościoła, ogrodu”. Zaznaczono, że każdy, kto miał okazję odwiedzić benedyktynki nie wątpi w prawdziwość tych słów.
Wydany album będzie natomiast niewątpliwą zachętą do zwiedzenia opactwa przez osoby, które dotychczas tam nie były. Album można nabyć w opactwie w Staniątkach oraz księgarni Macieja Lisaka w Wieliczce (ul. ks. Goliana 9a). Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przekazany na renowację zabytkowego klasztoru.
Klasztor w Staniątkach jest najstarszym opactwem benedyktynek w kraju – jego historia sięga 1216 r. Najprawdopodobniej już w średniowieczu przyjmowano tu dziewczęta na wychowanie, co dało początek szkole klasztornej. Dziś w budynku dawnej szkoły w obrębie murów klasztornych znajduje się „Dom gości”, przeznaczony do odpoczynku i modlitewnej kontemplacji dla osób indywidualnych lub grup zorganizowanych. W klasztorze mieszka obecnie 13 zakonnic.