Figury przydrożne obrazujące praojca Adama to rzadkość w polskim krajobrazie – przy jednej z nich w parafii Skalbmierz na Ponidziu, zaplanowano spotkanie wigilijne. Figura przeszła ostatnio renowację.
Uroczyste spotkanie przy odnowionej figurze odbędzie się w sobotę 24 grudnia. – Będzie modlitwa, kolędy, opłatek i wigilijny śledzik. Wspólnie z sołtysem Drożejowic, Zbigniewem Fucią, zaprosiliśmy parafian, a szczególnie mieszkańców Drożejowic i solenizantów czyli Ewy i Adamów – powiedział ks. proboszcz Marian Fatyga.
Biblijny Adam umieszczony na postumencie stoi na pograniczu powiatu pińczowskiego i kazimierskiego w miejscowości Drożejowice. To na pewno jedyny taki pomnik na Ponidziu.
Figura została ustawiona na granicy dawnych folwarków Dziekanowice i Drożejowice na prywatnej działce w obrębie parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. – Autorstwo pomnika przypisywać można jednemu z pobliskich warsztatów kamieniarskich, działających w Pińczowie i okolicach. Powstał on w 1825 r. z fundacji właścicieli miejscowości – wyjaśnia proboszcz.
Pomnik wykonany został z białego wapienia pińczowskiego metodą obróbki rzeźbiarskiej. Adam, wyobrażony jako starzec, trzyma opartą o podłoże łopatę, przy której klęczy uskrzydlony aniołek.
W 2016 r. figura została odrestaurowana przez specjalistyczną firmę konserwatorską, nakładem parafii św. Jana Chrzciciela i mieszkańców Drożejowic. Za zgodą władz odpowiedzialnych za drogę wojewódzką pomnik został przeniesiony na przeciwległą stronę z dala od osi jezdni.
Parafia w Skalbmierzu liczy 5430 osób i słynie z ciekawego duszpasterstwa, m.in. wielu grup wspólnotowych, konkursów z nagrodami, festynów i ciekawej historii – stąd pochodził Stanisław ze Skalbmierza, pierwszy rektor Akademii Krakowskiej.
Pierwszy kościół w Skalbmierzu wzniesiono w XII wieku, obecny zbudowano w XV wieku, zachowując z dawnego prezbiterium i dwie wieże. Kościół jest gotycki, trójnawowy, w typie bazylikowym. Był przebudowywany w XVII wieku, sukcesywnie odnawiany w XIX i XX wieku.