Stół z wigilijnymi potrawami, ozdoby z opłatka i grupy kolędnicze z przełomy XIX i XX wieku oglądać można na wystawie „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej. Będzie ona czynna do końca lutego 2017 roku.
Udostępniana tradycyjnie w grudniu w dziesięciu wnętrzach z przełomu XIX i XX wieku – chałupach oraz wnętrzach dworskich wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
„Zapraszamy do wkroczenia w świat Bożego Narodzenia odległego o ponad sto lat, gdzie pachnie świeżo upieczony piernik, a zimowe wieczory spędza się na kręceniu powróseł. W czasach, gdy potrawy na stole wigilijnym są tak wymyślne, że bardziej przypominają egzotyczne niż rodzime, a choinka jest bardziej przebrana niż ubrana, wystawa prezentująca tradycyjne rytuały świąteczne zyskuje wymiar szczególny” – zapewniają organizatorzy sierpeckiej ekspozycji.
Ponieważ w omawianym okresie historycznym przygotowania do świąt koncentrowały się na przygotowywaniu wigilijnych potraw, we wnętrzach chałup w sierpeckim skansenie istotny element stanowią składniki niezbędne do wypieku świątecznych ciast: suszone śliwki, orzechy czy jabłka.
W izbach umieszczono też drzewka choinkowe, udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami. Można też zobaczyć w nich to, co poprzedzało choinkę – czyli snopy niewymłóconego zboża, udekorowane światami, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka o różnorodnych kształtach. Jest to upamiętnianie rolniczego pochodzenia świąt Bożego Narodzenia.
Ponadto w jednej z izb umieszczono grupy kolędnicze, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Warto wymienić chociażby grupę z gwiazdą, chłopców z szopką, Trzech Króli oraz Herodów.
W tym roku podczas inauguracji wystawy świątecznej dokonano też otwarcia nowego obiektu – dworu z Uniszek Zawadzkich.
Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie prezentowana do końca lutego 2017 r.