To prawda, że ludzie się boją, a szczególnie rodzice. To prawda, że lęk jest uczuciem i czasami nie da się opanować, ale my chrześcijanie uczyliśmy się od naszego Mistrza działać rozumem, sercem i wiarą i zwyciężać obawę i lęk, Bogiem i odwagą. Nie możemy poddać się irracjonalnemu lękowi tych, którzy paraliżują młodych pielgrzymów do Krakowa.
Różni ludzie z dalekich krajów poza Europą proszą o informację w odniesieniu się do kwestii bezpieczeństwa ŚDM w Krakowie. Warto przypominać podstawową informację udzieloną przez organizatorów:
1. Kraków przygotowywał się od dwóch lat, by być miejscem ŚDM z poważnym planem bezpieczeństwa.
2. Poziom bezpieczeństwa jest wysoki, zagwarantowany przez rząd. Przedstawiciele rządu będą obecni podczas różnych wydarzeń podczas ŚDM.
3. 12 900 strażaków, policji, służb wojskowych i straży granicznej będzie uczestniczyło w tym wydarzeniu.
4. 6 000 ochotników z sił rezerwowych dołączą do służb bezpieczeństwa w Polsce.
5. Ukończony jest, wypracowany plan bezpieczeństwa, przygotowany przez władzę lokalną i konsultowany z Komitetem Organizacyjnym ŚDM dla Campus Misericordiae w Brzegach, ze szczególnym naciskiem na Mszę św. z papieżem Franciszkiem na zamknięcie ŚDM.
6. Zabezpieczenie medyczne będzie działało na podstawie ogólnego systemu służby zdrowia w Polsce. W Krakowie znajduje się 14 szpitali, 10 jednostek przyjęcia, 32 dodatkowe punkty pomocy lekarskiej, 40 punktów pierwszej pomocy i jest przygotowane więcej łóżek w szpitalach w razie potrzeby.
7. Trzeba pamiętać, że nie wolno porównywać ŚDM z ostatnimi atakami terrorystycznymi. To wydarzyło się w sytuacji nieprzewidywalnej. Kraków jest gotowy i przewidział taką możliwość.
8. Podczas ostatnich 30 lat ŚDM było organizowane na całym świecie i nigdy nic złego się nie wydarzyło.
9. Kto, jeżeli nie Chrześcijanin, ma nieść nadzieję światu? My będziemy się dzielić ze światem naszą wiarą i nadzieją, i dawać o nich świadectwo. Trzeba odwoływać się do słów św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Chodź do nas! Światowe Dni Młodzieży czekają na Ciebie!
Młody człowiek nie lęka się nikogo i niczego. Papież Franciszek jedzie otwartym samochodem, idzie do ludzi, spotyka każdą osobę, która jest blisko niego. Rezygnuje z kamizelki kuloodpornej i mówił do obsługi: jeżeli chcecie używać tego ochraniacza zostańcie raczej lepiej w domu. Radość to stan ducha, która zachęca do działania i do życia, pesymizm i obawa paraliżuje i przestrasza. Nie pozwólmy, by młody i odważny chrześcijanin stał się starym i bojaźliwym człowiekiem.