Organizacje, które na terenie archidiecezji przemyskiej udzielają pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym są przygotowane na silne mrozy.
Wolnymi miejscami wciąż dysponuje m.in. Schronisko dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Przemyślu.
Prezes koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Przemyślu Henryk Hass powiedział KAI, że w tym czasie wiele osób zgłasza się samych, ale gdy tylko zrobi się nieco cieplej, opuszczają schronisko. – Wielu bezdomnych mieszka w nieogrzewanych pustostanach. Na ogół na noc przywozi ich straż miejska lub policja, a rano wychodzą z własnej woli – powiedział.
Jak zaznaczył, przemyskie schronisko dysponuje 80 miejscami, które spełniają standardy określone w nowych przepisach, dotyczących m.in. wymaganego metrażu. Na razie zajętych jest niespełna 70. – Nikogo nie zostawimy bez pomocy. Jeśli skończą się miejsca w pokojach, będziemy dostawiać łóżka na świetlicy – zapewnił.
Zdarza się, że z pomocy korzystają także osoby, które mają swoje mieszkania, ale nie stać ich na opał.
W archidiecezji przemyskiej funkcjonuje wiele noclegowni i jadłodajni. Najczęściej prowadzi je Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta lub Caritas. Ta pierwsza organizacja w Jarosławiu prowadzi dom dla kobiet oraz kuchnię, w Krośnie schronisko dla mężczyzn i kuchnię, a w Łańcucie jadłodajnię, łazienkę, punkty wydawania odzieży i porad medycznych.
Z kuchni Caritas korzysta w Przemyślu ok. 350 osób, w Leżajsku – 130, a w Krośnie – 50. Noclegownia dla kobiet w Przemyślu jest przygotowana na przyjęcie 40 osób, a taka sama placówka dla mężczyzn w Leżajsku ma 50 miejsc. W Przemyślu Caritas prowadzi także łaźnię i pralnię dla bezdomnych.
W związku z intensywnymi opadami śniegu i gwałtownymi spadkami temperatur, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu zwróciło się z apelem o zachowanie szczególnej czujności oraz wsparcie osób bezdomnych i potrzebujących pomocy, które samodzielnie, z różnych powodów, nie potrafią zapewnić sobie i swoim rodzinom odpowiednich warunków w okresie zimowym. W tym mieście można skorzystać z pomocy Schroniska im. św. Brata Alberta (dla kobiet), Schroniska dla mężczyzn prowadzonego przez Fundację „Wzrastanie” oraz jadłodajni przy Kościele NMP Królowej Polski.