Sandomierska Kuria Diecezjalna wyraziła w specjalnym komunikacie z dnia 16 grudnia br. zaniepokojenie podejściem dyrektorki do symboli religijnych znajdujących się w na terenie szkoły podstawowej. Bp Krzysztof Nitkiewicz podjął niezbędne kroki w celu wyjaśnienia, czy nie zostały naruszone w placówce oświatowej zasady wolności sumienia i religii.
Kuria Diecezjalna ogłosiła swój komunikat po tym, jak Małgorzata Szuba, nowa dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 poprosiła nauczycielkę Agnieszkę Frańczak-Szczepanek o zdjęcie ze ściany dwóch obrazów: św. Jana Pawła II oraz Matki Bożej i umieszczenie ich w sali katechetycznej. Swoją decyzję dyrektorka uzasadniła tym, że placówka nie jest szkołą wyznaniową, ani katolicką, tylko publiczną. Tłumaczyła, że chodzą do niej także dzieci innych wyznań oraz z rodzin niewierzących.
Nauczycielka odmawiając wykonania polecenia, jednocześnie stwierdziła, że według niej takie działania w wolnej Polsce są niedopuszczalne, ponadto łamią prawa konstytucyjne i wolność wyznania.
Sandomierska Kuria Diecezjalna, odnosząc się do sprawy wyraziła zaniepokojenie podejściem dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 do obecności symboli religijnych na terenie placówki oraz wynikłym z tego powodu konfliktem, który podzielił nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców.
W komunikacie poinformowano, że ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz po otrzymaniu wiadomości o konflikcie, podjął niezbędne kroki w celu wyjaśnienia, czy nie zostały naruszone zasady wolności sumienia i religii.
„Z uzyskanych informacji wynika, że nie chodzi niestety o jednorazowy przypadek, natomiast cała sytuacja nie została potraktowana z należytą powagą przez tych, którzy mieli taki obowiązek” – głosi komunikat.
W związku z zaistniałą sytuacją konfliktową, Kuria Diecezjalna wyraziła nadzieję, że burmistrz Sandomierza razem z radnymi zaangażuje się w szybkie zakończenie konfliktu w Szkole Podstawowej nr 4.
„Wymaga tego powaga problemu, natomiast nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz spotkania opłatkowe niech staną się okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji” – napisano w komunikacie.
W komunikacie również podkreślono, że jest to tym bardziej smutne w roku 1050. lecia chrztu Polski. Sandomierz bowiem wzrastał wraz z rozwojem chrześcijaństwa, które ukształtowało jego tożsamość i wygląd.
„Wierność temu dziedzictwu stanowi także warunek dalszego budowania harmonijnych relacji społecznych oraz pomyślności królewskiego miasta” – podkreślono w komunikacie.
Świętokrzyski Kurator Oświaty polecił urzędnikom sprawdzenie, czy dyrektorka szkoły miała podstawy, żeby domagać się usunięcia obrazów św. Jana Pawła II oraz Matki Bożej z jednej z klas.