W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawił w budynku Akademii Morskiej w Gdyni Mszę świętą z okazji 96-tej rocznicy utworzenia polskiego szkolnictwa morskiego.
W homilii metropolita gdański nawiązał na początku do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości.
– Ewangelia potwierdza, że Maryja została poczęta bez grzechu, słowami anioła, które właśnie w dzisiejszym fragmencie wybrzmiewają, i które dobrze znamy: Bądź pozdrowiona, Pełna Łaski. Musimy jednak pamiętać, że Maryja pozostała jedynym człowiekiem bez grzechu na tym świecie. My wszyscy jesteśmy skłonni do zła i grzechy popełniamy na co dzień. Pokutuje w nas ten obraz, który autor natchniony przekazuje w Księdze Rodzaju – kuszenia przez szatana i nieposłuszeństwa względem Boga – mówił hierarcha.
Nawiązując do rocznicy utworzenia polskiego szkolnictwa morskiego, arcybiskup przypomniał, że pierwsza Szkoła Morska stworzona w Polsce wyzwolonej po 123 latach niewoli wybrała na swoją patronkę Matkę Bożą.
„Morze stanowi inspirację i szansę rozwoju dla ludzi ambitnych i ciekawych świata, nierzadko stawia trudne wymagania. Wierzę jednak, że wiedza i umiejętności zdobyte w uczelni pomogą jej absolwentom tym wymaganiom sprostać i osiągnąć zawodowe sukcesy” – zaznaczył abp Głódź, zwracając się do studentów.
W uroczystości udział wzięli: obecny rektor Akademii Morskiej w Gdyni – prof. dr. hab. inż. Janusz Zarębski, poprzedni rektorzy – Piotr Przybyłowski, Romuald Cwilewicz, Piotr Jędrzejowicz, senat akademicki, przedstawiciele studentów, poczty sztandarowe, pracownicy, absolwenci i sympatycy uczelni.
28 listopada 1918 roku, Marszałek Piłsudski wydał rozkaz o powstaniu Marynarki Polskiej. W maju 1919 r. przy Ministerstwie Spraw Wojskowych powstał Departament dla Spraw Morskich. 17 czerwca 1920 roku wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej w Tczewie z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną „Lwów”.
W 1930 roku Państwowa Szkoła Morska została przeniesiona do nowych obiektów wybudowanych dla niej w Gdyni. W latach 1937/38 powiększyła się o kolejny, trzeci, wydział – Transportu i Administracji Morskiej. Ważnym dla szkolnictwa morskiego wydarzeniem stał się zakup we Francji w 1929 roku żaglowca szkoleniowego. Był to jeden z najpiękniejszych wielkich żaglowców świata, który pod nazwą „Dar Pomorza” przybył do Gdyni. 13 lipca 1930 podniesiono na nim polską banderę.
Druga wojna światowa zakłóciła proces kształcenia kadr. W pierwszych dniach września 1939 roku w budynkach Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni zorganizowano szpital. W czasie II wojny światowej Państwa Szkoła Morska była jedyną polską uczelnią, która kontynuowała nauczanie na emigracji, zorganizowane przez Ministerstwu Przemysłu i Handlu polskiego Rządu na Wychodźstwie.
Niemal natychmiast po zakończeniu wojny, w październiku 1945 r., odbyły się egzaminy wstępne i Państwa Szkoła Morska znów kształciła oficerów dla Polskiej Marynarki Handlowej. 24 października 1945 roku powrócił do kraju „Dar Pomorza”, a 7 listopada został przekazany gdyńskiej Państwowej Szkoły Morskiej.
28 lutego 1946 roku utworzono Państwowe Centrum Wychowania Morskiego, a latem 1947 roku nastąpił podział gdyńskiej uczelni morskiej na dwie szkoły: o specjalności nawigacyjnej w Szczecinie i o specjalności mechanicznej w Gdyni.
W 2000 r. Wyższa Szkoła Morska przystąpiła do Międzynarodowego Stowarzyszenia Wyższych Uczelni Morskich. Na wniosek Senatu Wyższej Szkoły Morskiej Sejm RP ustawą z dnia 1 grudnia 2001 r. nadał uczelni nazwę: Akademia Morska w Gdyni.
W ciągu jednego roku w Akademii kształci się ponad 6 000 studentów stacjonarnych i niestacjonarnych. Od 1920 r. mury uczelni opuściło blisko 40 tysięcy absolwentów. Pokolenia kadr morskich Rzeczypospolitej stanowią nie tylko korpus oficerski floty handlowej, ale są również ministrami, senatorami, posłami, dyrektorami i szefami firm armatorskich, przedsiębiorstw handlu morskiego, portów, administracji morskiej, stoczni oraz banków.
Uczelnia powstała 17 czerwca 1920 roku w Tczewie, a od 1930 roku ma swoją siedzibę w Gdyni. Jubileusz obchodzony przez Akademię Morską w Gdyni był więc jednocześnie 96-lecie szkolnictwa morskiego w Polsce.