Członkowie i sympatycy Rycerskiego i Szpitalnego Bractwa św. Łazarza z Jerozolimy komandorii podkarpackiej (lazaryci) spotkali się w sobotę 17 grudnia w Przemyślu, aby uczcić swojego patrona św. Łazarza. – To, co robicie jest pięknym dziełem wpisanym w życie Kościoła – powiedział bp Stanisław Jamrozek do członków wspólnoty.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele ojców karmelitów, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W homilii nawiązał do największego obecnie realizowanego projektu zakonu – budowy hospicjum w Przemyślu.
– Dzieło, które podejmują lazaryci jest pięknym dziełem wpisanym w życie Kościoła. A hospicjum, które powstaje też będzie takim znakiem, że Pan Bóg troszczy się i że to nie jest przypadkowe, że akurat tutaj na Podkarpaciu ten zakon znowu się pojawił, żeby pisać to Boże dzieło. Ono później będzie mogło się rozwijać, aby inni doświadczali miłującego serca Bożego – powiedział kaznodzieja.
Hierarcha zaznaczył, że kiedy pochylamy się nad chorymi i cierpiącymi, „jesteśmy tą Bożą ręką, która przychodzi z pomocą dla tych, którzy już sami nie mogą sobie pomóc”. Podkreślił jednocześnie, że opieka nad chorymi to okazja, by zdobywać zasługi na niebo.
Bp Jamrozek wyraził przekonanie, że to co się teraz dzieje to odczytywanie Bożych planów wobec zakonu. – Nawet jak się budzą wątpliwości, Pan mówi: Nie bójcie się, Ja jestem z wami. On będzie podsyłał ludzi, którzy będą pomagać w ich realizacji, bo jeśli są zgodne z wolą Bożą, to na pewno będą zrealizowane. Może być niekiedy ciężko, ale Pan dobre dzieło zawsze doprowadza do końca – zapewnił hierarcha.
Struktura Bractwa opiera się na trzech poziomach: wolontariat, stowarzyszenie i zakon. Podczas Mszy św. do grona zakonu zostali włączeni nowi członkowie – postulanci. Natomiast wolontariusze złożyli ślubowania.
Stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy zostało powołane na terenie archidiecezji przemyskiej dekretem abp. Józefa Michalika w 2014 r. Nawiązuje ono do tradycji Rycerzy i Szpitalników Świętego Łazarza z Jerozolimy (lazarytów), należącego do najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych. Jego historia sięga 900 lat wstecz, kiedy powstał Zakon Rycerzy i Szpitalników św. Łazarza Jerozolimskiego.
Do 15 października br. wspólnota w Polsce funkcjonowała jako komandoria i podlegała pod przeorat czeski. 15 października w Rzymie zakon w Polsce został podniesiony do rangi przeoratu, co oznacza, że ma prawo do samostanowienia.
– Działamy na trzech płaszczyznach: duchowość, charytatywność i tradycja. Z tego najważniejsza jest duchowość – mówi Jan Szmyd, kanclerz Przeoratu Polski Zakonu św. Łazarza.
Celem stowarzyszenia jest uczestnictwo w misji Kościoła i promocja wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym.
Symbolem lazarytów jest zielony krzyż.