Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rozpoczęła kolejną akcję pod hasłem „Pomoc dla Republiki Centralnej Afryki”. W kraju tym od 2004 r. trwa wojna domowa.
W Republice Centralnej Afryki ofiarą bratobójczych walk pada również ludność cywilna. Ci, którym udaje się ujść z życiem, zostają pozbawieni dachu nad głową, żywności, leków. Stąd potrzeba niesienia pomocy mieszkańcom tego kraju. W sierpniu 2013 r. ONZ uznała Republikę Środkowoafrykańską za państwo upadłe, pozbawione władzy centralnej, w którym nie obowiązują żadne prawa, a uzbrojone oddziały partyzantów, rabusiów i lokalnych watażków dokonują mordów, gwałtów i grabieży.
Jak przypomina w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, Fundacja wysyłała już środki opatrunkowe do tamtejszych misyjnych szpitali i przychodni. Zorganizowano też wtedy wyjazd zespołu chirurgów pod kierunkiem prof. Michała Drewsa z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu. Podczas wyprawy nazwanej „Operacją Bangassu 2002” poznańscy chirurdzy przyjęli łącznie około 800 pacjentów.
Z obawy przed rozkradzeniem paczek, pomoc będzie wysyłana z Fundacji za pośrednictwem Poczty Polskiej do Kamerunu. Tam paczki będą dzielone między misjonarzy z Republiki Centralnej Afryki, stosownie do potrzeb ich podopiecznych tak, jak odbywało się to do tej pory. „Przy misjach istnieją szkoły, przedszkola, przytułki i punkty medyczne. Często są to jedyne sprawnie działające instytucje w tym pogrążonym w chaosie kraju. Misjonarze nie tylko głoszą Ewangelię, ale głównie świadczą o niej swoimi czynami. Nie zostawiają swoich podopiecznych w potrzebie” – tłumaczy Janiec-Palczewska.
Włączyć się w pomoc ofiarom wojny w Republice Centralnej Afryki można dokonując wpłaty na konto Fundacji z dopiskiem „Pomoc misjonarzom w RCA” lub dostarczając do Fundacji np. środki opatrunkowe, plastry, leki przeciwbólowe, witaminy, mydło w kostkach.
Fundacja zaprasza również chętne osoby do tego, aby zostały jej wolontariuszami i zaangażowały się w pakowanie oraz wysyłkę pomocy humanitarnej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.medicus.ump.edu.pl.
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wyjazdy do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego. Prowadzi także wiele akcji charytatywnych, np. „Puszka dla Maluszka”, „Ołówek dla Afryki” czy „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”.