Ks. Diakon Bogdan Sadowski na spotkaniu „Twierdza Jana Pawła II” prosił, aby nie potępiać mediów i nie mówić, że telewizja kłamie. „Rozmawiajcie z młodzieżą na temat programów, które oglądają” – apelował podczas wieczornego wykładu pt. „Papież i media” 13 grudnia w Twierdzy Modlin.
Bogdan Sadowski zaznaczył, iż kościół w historii był blisko nowości, np. druku czy radia, a teraz korzysta z rozwijającego się internetu. Papież Jan Paweł bardzo konkretnie dowartościowywał media, podkreślał ich potencjał w działalności formacyjnej i ewangelizacyjnej. Narzędzie to według Papieża wymaga jednak świadomego korzystania.
Jak to zrobić? – pytał prelegent. Po pierwsze, konieczne jest poznanie natury mediów, należy przyswoić sobie swoistą instrukcję obsługi.
Wielu odrzuca środki masowego przekazu mówiąc: telewizja kłamie. Tymczasem dla Jana Pawła II najważniejszym zdaniem z Biblii były słowa: „poznacie prawdę”. Czy w związku z tym można odrzucić lub obarczyć prasę, radio czy telewizję odpowiedzialnością za nieprawdziwy obraz rzeczywistości? Według nauczania papieskiego absolutnie nie, to są tyko narzędzia, same w sobie nie mają one wartości etycznej.
„Taka jest natura – oglądając dajemy komuś prawo, że pokaże nam fragment świata według swojej optyki.” Dlatego warto oglądać, czytać różne tytuły, aby nie dać się sprowadzić do biernego odbiorcy manipulowanego przez jeden przekaz.
Bogdan Sadowski proponował, aby nie zakazywać młodzieży oglądania, ale usiąść w niedzielę z dzieckiem, poprosić, aby zaznaczyło w programie telewizyjnym, co chce oglądać w tygodniu – a więc powinno wybierać, a nie bezmyślnie, automatycznie siedzieć przed telewizorem. Bardzo ważna jest rozmowa z młodzieżą o tym, co się widziało, dlaczego to wybrali i co tam jest ciekawego dla nich.
Papież wielokrotnie wzywał wiernych, aby byli świadomymi ludźmi, odpowiedzialnymi za swoje czyny, wizja człowieka zawarta w pierwszej encyklice „Redemptor hominis” wypływa z fundamentalnej prawdy że to Bóg powołuje każdego z nas i człowiek na to wezwanie odpowiada – podkreślił Bogdan Sadowski. Słuchaczom bardzo spodobał się wierszyk Marcina Brykczyńskiego zawierający w pigułce przesłanie tej encykliki:
W każdym z nas są drzwi do nieba,
Tylko je otworzyć trzeba.
Śmiało do nich trafić mogę,
Bo mi Chrystus wskazał drogę.
Ksiądz Diakon chętnie opowiadał o swoim powołaniu diakona stałego. Po święceniach diakon może błogosławić małżeństwa, głosić homilie, jak również celebrować pogrzeby. Jak zauważył, od czasów Mieszka nie było takiej posługi w kościele w Polsce, dlatego dopiero teraz kształtuje się praktyka diakonatu stałego.
W ubiegłym roku szkolnym parafia rozpoczęła projekt „Twierdza Jana Pawła II”, mieszkańcy Twierdzy i okolic poznają życie i nauczanie papieża. Spotkania mają charakter otwarty i bezpłatny, odbywają się w kaplicy św. Barbary w Twierdzy Modlin. Skierowane są do dorosłego odbiorcy. Chcemy nadal wspólnie odkrywać wartość i aktualność papieskiego przesłania – deklarują wierni. W parafii funkcjonuje też grupa młodzieży „Młodzi JP2”.
Budujemy w parafii kościół pw. św. Jana Pawła II, od października zeszłego roku w parafii są obecne relikwie świętego. Chcemy budować żywy Kościół, znać naszego patrona i jego nauczanie. Chcemy papieża słuchać i usłyszeć, żeby nieprawdziwe okazało się stwierdzenie dr Wandy Półtawskiej, jakoby papieskie nauczanie „przeleciało nad głowami wiernych” – zaznaczają organizatorzy.
Spotkania odbywają się we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, pod patronatem honorowym biskupa płockiego Piotra Libery, burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Jacka Kowalskiego oraz pod patronatem medialnym KAI.