Przeszczepy, powołanie do kapłaństwa oraz gender, to tematy przewodnie najnowszego numeru „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów. Lutowy numer „W drodze” ma również zwiększoną objętość, ale zachował tę samą cenę.
Wprowadzając czytelników w okładkowy temat lutowego numeru zatytułowany „Podwójne życie”, a dotyczący przeszczepów, redaktor naczelny miesięcznika o. Roman Bielecki OP, zauważa, że o ile łatwiej przychodzi nam myśleć o przedmiotach, o tyle trudniejsza jest myśl o rozstaniu się z częścią naszego ciała. „Może dlatego, kiedy słyszymy o ofiarowaniu komuś własnej nerki, wątroby czy serca, budzi się w nas opór i wątpliwości, czy nie jest tak, że niebezpiecznie zaczynamy manipulować chwilą śmierci albo, co gorsza, przyspieszamy ją” – pisze o. Bielecki.
Dział „Podwójne życie” otwiera rozmowa z lekarzem transplantologiem prof. Zbigniewem Włodarczykiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, który tłumaczy dlaczego przeszczepy budzą tyle kontrowersji i emocji.
Z kolei filozof i etyk s. Barbara Chyrowicz ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, członkini Papieskiej Akademii Pro Vita w tekście „Prawo do odmowy” pisze o tym, że nie można nikogo, prawnie ani moralnie, zmuszać do oddania narządów swoich czy członka rodziny.
Kościół popiera transplantacje widząc w nich szczególny przejaw miłości bliźniego. Taki wniosek można natomiast wysnuć z artykułu bp. Józefa Wróbla, profesora KUL-u, kierownika Katedry Życia specjalizującego się w problematyce bioetycznej, który streszcza historię dokumentów i wypowiedzi papieży na temat przeszczepiania organów.
Tematowi poświęcony jest reportaż przybliżający losy osób, którym przeszczepiono organy. Jego autor, Piotr Świątkowski, rozprawia się m.in. z mitami na temat dawstwa szpiku kostnego.
Równie dużo miejsca w miesięczniku zajmują teksty dotyczące księży, zebrane pod tytułem „Zawód jak każdy inny”. Eryk Mistewicz, doradca polityczny, dziennikarz i publicysta oraz specjalista w zakresie budowania wizerunku i marketingu narracyjnego, mówi m.in. o medialnym obrazie kapłanów i Kościoła.
Świadectwami swojego życia, powołania, kapłańskich trudności i radości dzielą się natomiast księża Mirosław Maliński, Mirosław Tykfer i Ignacy Soler. Z kolei Anna Sosnowska i Jerzy Sosnowski piszą o swoich wymarzonych kapłanach, podkreślając, że chcieliby, aby ksiądz lubił to, co robi, żeby był ludzki, żeby nie „gwiazdorzył” i miał zdrowe podejście do kobiet.
Z kolei o. Roman Bielecki i Katarzyna Kolska, zastępca redaktora naczelnego „W drodze”, rozmawiają z rektorem szczecińskiego seminarium ks. Piotrem Gałasem o tym, dlaczego księża czasami wstydzą się być księżmi i dlaczego tak rzadko można dziś spotkać księdza na ulicy.
Ostatni z tematów przewodnich lutowego numeru zatytułowano „Gender nasz powszedni”. „To słowo zrobiło w ostatnich miesiącach prawdziwą karierę. Wyjaśniamy więc, o co tak naprawdę się spieramy, co naprawdę ono znaczy i co leży u podstaw tej dyskusji” – wyjaśnia redaktor naczelny „W drodze”. Zajmujący się od wielu lat naukowo zjawiskiem gender marianin, ks. dr Jarosław A. Sobkowiak, odpowiada na pytania Anny Sosnowskiej, pokazując pola, na których chrześcijaństwo i nauki o płci mogą spotkać się ze sobą.
W ramach cyklu popularyzującego wiedzę o Piśmie Świętym Dominik Jarczewski OP rozmawia z prof. Krzysztofem Mielcarkiem z KUL-u, przewodnikiem po Ziemi Świętej, który odpowiada na pytanie: „Dlaczego mamy cztery Ewangelie?” Z kolei o. Jacek Salij OP wyposaża w mocny zestaw cytatów biblijnych każdego, kto ma wątpliwości czy Duch Święty jest Osobą Boską.
Miesięcznik „W drodze” założył w 1973 r. w Poznaniu o. Maciej Babraj, nawiązując w ten sposób do przedwojennej dominikańskiej tradycji wydawania pisma. Skierowany jest on szczególnie do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji.
„W drodze” jest pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store, największej na świecie internetowej księgarni amazon.com. Dostępny jest także w wydaniach elektronicznych pobieranych na komputery i tablety. Więcej informacji na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.