Wieczorem, z archikatedry lubelskiej wyruszyła już po raz drugi Ekstremalna Droga Krzyżowa. W tegorocznym, nocnym nabożeństwie wzięło łącznie udział 1708 oficjalnie zgłoszonych osób. Wszyscy w swojej wędrówce, przemierzając samotnie jedną z przygotowanych tras, rozważają Misterium Męki Pana Jezusa. Najtrudniejsza trasa liczy 46 km.
Eucharystii rozpoczynającej Ekstremalną Drogę Krzyżową przewodniczył ks. Mirosław Ładniak, koordynator akcji. W słowie do zebranych w archikatedrze przypomniał, że wszyscy powinni być dla siebie „bratem i siostrą, a wszelkie konwenanse powinny zostać przełamane”. Dodał, że podejmowany trud to szczególna ofiara, której kulminacją jest zawsze Eucharystia. – W tym miejscu, w naszych sercach niech każdy z nas myśli, jak złożyć siebie na tym ołtarzu – zachęcał.
Homilię do uczestników wygłosił ks. Adam Lewandowski, proboszcz lubelskiej archikatedry. Zaznaczył on, że życie jest skarbem od Boga więc należy je przeżyć z Jezusem i osiągnąć zbawienie, szczególnie w Roku Miłosierdzia. – Przekroczyć Bramę Miłosierdzia to nic innego, jak tylko na nowo odkryć tę prawdę obecności Boga w sobie – przypominał.
Wpisujący się w Rok Miłosierdzia czas Wielkiego Postu daje okazję do uczestniczenia w nabożeństwach pasyjnych. – Trzeba nam patrzeć na drogę krzyżową, na boleść Jezusa. Trzeba na to patrzeć, aby zobaczyć na nowo Miłosierną Miłość Boga. Ale droga krzyżowa jest także po to, abyśmy we własnym życiu odnaleźli obecność Jezusa i poczuli, że nie jesteśmy sami – wyjaśniał proboszcz lubelskiej archikatedry.
– Trzeba uznać własną słabość, ograniczenia, bezradność, brak samowystarczalności. To jest bardzo trudne – przyznał kapłan. Do tego wzywał Jezus, bo „kto chce zachować swoje życie, ten je straci”. Dlatego wielkim jest człowiek, jeśli uznaje swoją słabość, mówi przepraszam, zna prawdę o sobie – zwracał uwagę ks. Lewandowski.
Na zakończenie zwrócił się bezpośrednio do tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w całonocnym nabożeństwie pasyjnym w terenie. – Nie jesteś sam. W tej wędrówce jest ktoś, kto o tobie myśli, kto cię kocha, kto ci towarzyszy w każdej przestrzeni twego życia. Spróbuj dogadać się z Nim – proponował pątnikom.
Organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zdecydowali się w tym roku przygotować aż trzy szlaki, którym wybrali szczególnych patronów. Pierwsza trasa otrzymała kolor niebieski a patronuje jej św. Faustyny Kowalskiej. Całość wynosi 29 km i prowadził z Lublina od Katedry wkoło zalewu i zakończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.
Druga trasa koloru żółtego, której patronuje św. Jan Paweł II mierzyła 33 km i rozpoczęła się przy kościele w Konopnicy, a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
Trzecia, najtrudniejsza i najdłuższa, bo aż licząca aż 46 km jest trasa koloru czerwonego, której patronuje Sługa Boży Stefan Wyszyński. Zaczyna się ona w lubelskiej archikatedrze, a zakończy się w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów tekst rozważań, opis trasy, opaskę odblaskową oraz pamiątkowy znaczek. Natomiast mapę właściwą dla wybranej przez siebie trasy uczestnicy mogą pobrać ze strony internetowej. Ponadto organizatorzy zachęcali, aby każdy uczestnik przygotował sobie na Ekstremalną Drogę Krzyżową specjalny drewniany krzyż, np. brzozowy.
Organizatorzy EDK w Lublinie zadbali także o duchowych pielgrzymów, którzy z różnego powodu nie mogą wyruszyć osobiście w nocną wędrówkę. Dlatego wszystkie materiały czyli tekst rozważań, opis trasy i mapę można było wcześniej pobrać samodzielnie ze strony internetowej.
Trasy Lubelskiej EDK biegną drogami lokalnymi oraz duktami leśnymi i drogami gruntowymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Więcej informacji o każdej trasie można znaleźć na stronie internetowej. W zeszłorocznej, pierwszej edycji EDK w Lublinie wzięło udział ponad 900 osób.
Przygotowania trasy i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęło się Duszpasterstwo Pielgrzymka Lubelska wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem głównym przewodnikiem Lubelskiej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz grupa świeckich osób, którzy wspólnie stworzyli lubelski rejon EDK.