W trakcie obrzędu zwanego admissio, który odbył się 19 grudnia w seminaryjnej kaplicy w Krakowie, 25 kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego zostało uroczyście włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu. Uroczystościom przewodniczył biskup Roman Pindel.
Kazanie podczas Mszy św. wygłosił wikariusz generalny i dyrektor wydziału katechetycznego Kurii bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski. Wyjaśniając znaczenie i funkcję obrzędu „admissio” kapłan podkreślił, że ma on przede wszystkim wymiar duchowy.
„Jest to moment, w którym wasze rozeznanie wewnętrzne łączy się z rozeznaniem Kościoła względem waszej drogi do kapłaństwa” – zaznaczył i zastrzegł, że pewność powołania nie polega na pewności siebie. „Pewność powołania jest oparciem w trudnościach kapłańskiego życia, a pewność siebie może być zgubą. Admissio i kapłaństwo jest po to, byś stale czuł się nieswojo, dlatego że wchodzisz w wielką tajemnicę misterium samego Chrystusa” – zauważył kaznodzieja.
Na zakończenie Eucharystii słowo do nowo pobłogosławionych skierował biskup Pindel. Ordynariusz bielsko-żywiecki życzył alumnom takich przymiotów, jakimi odznaczał się ich rocznikowy patron – bł. ks. Michał Sopoćko – zarówno jako spowiednik oraz teolog, który spełnił ważną rolę w misji św. s. Faustyny.
Wśród osób, które w tym roku otrzymali admissio było 19 alumnów archidiecezji krakowskiej i 6 alumnów diecezji bielsko-żywieckiej. Obrzęd admissio odbywa się po stwierdzeniu, że decyzja kandydatów do diakonatu i prezbiteratu o przystąpieniu do święceń jest świadoma, wolna, dojrzała i poparta niezbędnymi przymiotami. Po potwierdzeniu powołania każdego kandydata akolici zaczynają bezpośrednie przygotowania do przyjęcia święceń.
Poniedziałkową uroczystość zakończyła wigilijna kolacja i wspólne kolędowanie wraz z wszystkimi rocznikami. Udział w spotkaniu wziął ustępujący metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W życzeniach dziekan kleryków podziękował pasterzowi za 11 lat i 6 miesięcy posługi dla Kościoła krakowskiego i zapewnił o nieustannej modlitwie środowiska seminaryjnego w intencji administratora apostolskiego archidiecezji krakowskiej.
Admissio polega na publicznym wyznaniu chęci bezpośredniego przygotowania się do przyjęcia święceń diakonatu. Dokonuje się w obecności biskupa podczas uroczystej Mszy świętej. Tradycją krakowskiego seminarium jest, by uroczystości tej, która odbywa się przed Bożym Narodzeniem, przewodniczył biskup bielsko-żywiecki.