Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich do syberyjskich łagrów odbyły się w poniedziałek z udziałem młodzieży i kombatantów na kieleckich cmentarzach. Delegacje złożyły kwiaty przy Grobie Sybiraków na Cmentarzu Starym, a następnie przy Krzyżach Katyńskich na Cmentarzu Partyzanckim.
Spotkanie rocznicowe, z udziałem przedstawicieli władz miasta i regionu oraz kieleckich szkół ze sztandarami, rozpoczęło się przy symbolicznym grobowcu zesłańców syberyjskich. Tam modlitwę za zesłańców poprowadził ks. dr Andrzej Kaszycki, kanclerz kurii w Kielcach.
„10 lutego 1940 r. odbyła się pierwsza z czterech masowych wywózek Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego. Deportowano wówczas 220 tys. osób, przeważnie niższych urzędników państwowych i samorządowych oraz osadników ziemskich wraz z rodzinami” – przypominała Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.
Łakomiec podkreśla, że obecność młodzieży na tego typu uroczystościach zawsze cieszy. „Młodzież jest zainteresowana tą trudną, historyczną tematyką, tylko trzeba do niej trafiać odpowiednimi środkami. W młodych cała nadzieja, bo ubywa członków naszych stowarzyszeń. Jest nas kilkadziesiąt osób, podobnie w Kieleckiej Rodzinie Policyjnej 1939 Rok” – dodaje Anna Łakomiec.
Organizatorami obchodów były Stowarzyszenie Rodzina Katyńska oraz Urząd Miasta Kielce.