Biskupi kieleccy, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, siatkarze Effectora Kielce i szczypiorniści reprezentacji Polski, uczestnicy ŚDM, wolontariusze Caritas – to tylko niektórzy goście trwającego dzisiaj w Kielcach całodziennego Kiermaszu Miłosierdzia przy bazylice katedralnej w Kielcach. Każdy mógł wspomóc Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, kupując świecę.
Telewizyjny program „Polska pomaga”, relacjonujący wydarzenia z Kielc, prowadzili Przemysław Babiarz i Elżbieta Dziewięcka-Mąkosa. Relacje z Kiermaszu Miłosierdzia obecne były przez cały dzień – na antenie TVP3, TVP INFO i TVP1.
Zabawę, tańce, konkursy na kieleckim placu NMP prowadził znany kielecki wodzirej – Marcin Brodziński. Przez cały dzień dzieci – podopieczni świetlic Caritas wyklejały ogromne logo ”Polska pomaga”, przygotowane przez kielecki Instytut Designu. Z kolei wspólnie z uczniami kieleckiego „gastronomika” gotowano wigilijne potrawy. Wystąpiło także 20 Małych Bębniarzy, grających na afrykańskich bębnach. Grupę prowadzi nieodpłatnie Kamil Bukowski. Był także taniec belgijski, nauka zumby i wspólny polonez.
Z uczestnikami wydarzenia spotkał się bp Jan Piotrowski, który wszystkich pozdrowił i przypomniał, że „radosnego dawcę miłuje Bóg” oraz że czas przedświąteczny inspiruje dzieła pomocowe i wzajemną pamięć o sobie.
O hojności kielczan i różnych dziełach miłosierdzia opowiadali: bp Marian Florczyk, któremu towarzyszyły dzieci niepełnosprawne z zespołu „Uśmiech” i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Mówiono m.in. o tym, jak Caritas rozpala nadzieję na lepsze jutro.
Damian Zegadło – koordynator wolontariatu ŚDM Diecezji Kieleckiej z kolei przypominał o tym, co zostało ze Światowych Dni Młodzieży. Jako przykład podał m.in. akcję „Kluczowa pomoc” i zbiórkę kluczy organizowaną we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej. Dzięki temu dwie osoby pojechały na ŚDM. Wspominał je także Jakub Wachnik – siatkarz Effektora Kielce i wolontariusz ŚDM. Towarzyszyła mu drużyna Effektora Kielce.
Pojawił się także wątek zbudowanego ze zbiórek społecznych pierwszego stacjonarnego hospicjum w regonie – mówił o tym ks. Stanisław Słowik, dyr. Caritas kieleckiej, a kampanię Pola Nadziei przypomniały żółte żonkile.
Sebastian Głowacki ze sztabu Szlachetnej Paczki mówił z kolei o skali polskiej biedy, która wynosi 1,6 zł na osobę. Rodzina z Radoszyc, obdarowana paczką opowiadała o swojej wdzięczności i radości z daru.
Na stoiskach przez cały dzień prezentowane były wyroby wykonane przez niepełnosprawnych podopiecznych, oferowane przez środowiskowe domy samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej.