W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym 9 alumnów IV roku przystąpiło do posługi akolitatu. Udzielił jej metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.
W sobotę przed południem 9 alumnów IV roku przystąpiło w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego do posługi akolitatu. W ten sposób stali się oni nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św.
– Akolitat przybliża tych, którzy go dzisiaj przyjmą do Eucharystii. Przybliża do diakonatu, do prezbiteratu, do służby Ewangelii. Przez jej przyjęcie staną się nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. i będą podawali Ciało Chrystusa (…). W ten sposób będą też budowali Kościół, który jest Ciałem Chrystusa – powiedział metropolita katowicki przed rozpoczęciem Eucharystii.
– Wierzymy w to, że Jezus Chrystus jest obecny w swoim słowie. Pierwsza posługa, czyli lektorat to jest zbliżenie do Jezusa, który jest Słowem, które stało się Ciałem, a akolitat to przybliżenie się do Chrystusa, który jest obecny wśród nas w Eucharystii. To kolejny krok w stronę sakramenty święceń – mówi ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.
Sami nowo ustanowieni akolici mówią, że posługa, którą dzisiaj przyjęli jest wielkim zadaniem, które Kościół im powierzył przez ręce biskupa. – Możemy teraz stanąć przy ołtarzu i dotknąć Ciała Chrystusowego. Możemy też je zanosić wiernym, zwłaszcza chorym. Jest to na pewno bardzo odpowiedzialna posługa i bardzo ważna w Kościele, który opiera się na Eucharystii – powiedział kleryk IV roku Mateusz Rzepka.
– Żywa obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii jest tak wielka, że nie możemy obok niej przejść obojętnie – dodaje nowo ustanowiony akolita Dorian Figołuszka.
Posługa akolitatu jest udzielana alumnom seminarium na IV roku formacji. W ten sposób stają się oni nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. i mogą jej udzielać w czasie Eucharystii oraz poza nią. Ich posługa skierowana jest zwłaszcza do chorych, którzy nie mogą uczestniczyć w Mszy św. w kościele. Akolici mogą również wystawić oraz dokonać repozycji Najświętszego Sakramentu.