W Namiocie Adoracji w Parku Jordana podczas Światowych Dni Młodzieży oprócz symboli wydarzenia obecny będzie Najświętszy Sakrament w skromnej, drewnianej monstrancji. Przygotowali ją bezdomni ze wspólnoty Emaus. 20 lipca w południe poświęcił ją kard. Stanisław Dziwisz.
Monstrancja z drewna bukowego i o podstawie z kasztanowca wykonana została w warsztacie stolarskim, który od 2015 r. posiada krakowska wspólnota Emaus. Jej wygląd nawiązuje bezpośrednio do logo ŚDM – tworzą ją dwa promienie miłosierdzia, przypominające iskrę, oznaczające łaskę, która oczyszcza i rozpala młodych zebranych na ŚDM.
„Ogólnie była to praca trudna koncepcyjnie – trzeba było płaskie logo przenieść w przestrzeń trójwymiarową. Podeszliśmy to tego zlecenia tak profesjonalnie jak traktujemy każdą pracę. Jednak widziałem po pracujących, że było to coś wyjątkowego – niewątpliwe czuli i cieszyli się z tego, że mogą wziąć udział w jakimś stopniu w przygotowaniu spotkania wiernych z całego świata z papieżem Franciszkiem” – powiedział KAI Grzegorz Hajduk, kierownik krakowskiej wspólnoty.
Prace nad monstrancją trwały dwa tygodnie. Bez podstawy monstrancja ma wysokość 160 cm. Hostie o średnicy 25 cm przekazała jako dar dla ŚDM wypiekająca opłatki, komunikanty i hostie firma oplatki.pl z Kóz.
Poświęcenie monstrancji odbyło się w środę 20 lipca o godz. 12.00 w kaplicy kurii metropolitalnej. Dokonał tego kard. Stanisław Dziwisz. W dzień rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży monstrancja stanie w Namiocie Adoracji w Parku Jordana, gdzie wartę przy Najświętszym Sakramencie pełnić będą Rycerze Kolumba, a nad porządkiem czuwać Skauci Europy.
Wspólnota Emaus to wspólnota ludzi doświadczonych przez los – bezrobotnych lub bezdomnych. Działa w Krakowie i Nowym Sączu. Na co dzień w krakowskiej stolarni wspólnoty odnawiane są zużyte meble oraz dokonywane nowe aranżacje starych drewnianych przedmiotów – w ten sposób podopieczni organizacji zarabiają na podstawowe środki do życia.