20 maja 2013 roku Kamerun obchodzi 53. rocznicę proklamowania Zjednoczonej Republiki Kamerunu. Z tej okazji w całym kraju odbywają się defilady i zawody sportowe. W stolicy kraju, Yaounde co roku mają miejsce centralne obchody z udziałem prezydenta, Paula Biya. Jednak huczne defilady, festyny oraz pokazy lotnicze czy prezentacje oręża wojskowego to nie wszystko. Także dzieci z naszego sierocińca godnie uczciły ten dzień, śpiewając hymn państwowy.
Trochę historii
W 1884 roku rozpoczęła się niemiecka kolonizacja Kamerunu po podpisaniu Traktatu z lipca między królem Bell a Gustavem Nachtigalem, niemieckim badaczem Afryki. Jednak w czasie I Wojny Światowej, Kamerun został zdobyty przez siły brytyjskie i francuskie. Tak więc, w 1922 roku kraj został podzielony na terytorium francuskie (cztery piąte powierzchni) i angielskie. W 1940 roku, podczas II Wojny Światowej, Kamerun był zależny od Francji. Wraz z jej końcem dołączył do ONZ, ale mimo to, w 1946 roku nadal ściśle podlegał Unii Francuskiej. W tym czasie zostało stworzonych wiele ruchów nacjonalistycznych celem obrony idei niepodległości. Francuski Kamerun ogłosił niepodległość 1 stycznia 1960 roku. Tymczasem brytyjska kolonia została podzielona na dwie części po referendum samostanowienia.
Kraj stał się republiką związkową o rozległej autonomii wewnętrznej prowincji. Północna część anglofońskiego Kamerunu przyłączono do Nigerii. 1972 rok to już utworzenie Zjednoczonej Republiki Kamerunu z urzędowym językiem francuskim i angielskim. Pierwszym prezydentem nowego ustroju został Ahmadou Ahidjo. Po nim, w 1982 roku, władzę objął Paul Biya, panujący do dnia dzisiejszego. Jest on tym samym najdłużej panującym prezydentem na kontynencie afrykańskim.
Flaga
W Święto Narodowe przypada również rocznica zatwierdzenia obecnego kształtu flagi Kamerunu (20 maja 1975 roku). Kamerun stał się wówczas państwem unitarnym. Barwy występujące na fladze to tzw. kolory panafrykańskie. Część żółta symbolizuje sawannę północnego regionu. Czerwona to jedność (podobnie jak żółta gwiazda), natomiast zielona część to zalesione równikowym buszem południowe prowincje.