W wielopokoleniowych domach katolickich w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim kontynuowany jest adwentowy zwyczaj peregrynacji obrazu ukazującego św. Józefa z brzemienną Maryją siedzącą na osiołku. Polega on na przekazywaniu sobie niewielkiego „wędrownego obrazka” i organizowaniu przy nim rodzinnych modlitw.
Ikonografia przedstawia św. Józefa prowadzącego osiołka, na którym siedzi brzemienna Maryja. Obrazek rozpoczął swą peregrynację w pierwszą niedzielę Adwentu i od tej pory odwiedza rodziny w kolejnych istebniańskich domach.
W odwiedzanych domostwach powstają specjalne ołtarzyki. Obok obrazka na stole ustawiane są dwie zapalone świece. Odwiedzinom towarzyszą modlitwy domowników i sąsiadów. Wcześniej ustalany jest też dokładny harmonogram wizyt. W intencji rodzin przyjmujących „wędrujący obrazek” odprawiane są później specjalne Msze w kościele.
Małgorzata Kiereś w swej książce „Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko-czesko-słowackim” przypomniała, że zwyczaj „chodzenia z Jozefkiem” nawiązuje do znanego w folklorze wątku szukania noclegu przez św. Józefa dla siebie i Maryi. Motyw św. Józefa – wędrowca, ilustruje również pastorałka znana u górali Beskidu Śląskiego: „O Józefie! Czego chcecie? Powiedz-że nam, gdzie się Chrystus narodził?”