Przyjęcie relikwii świętych Zelii i Ludwika Martin – pierwszego kanonizowanego małżeństwa, rodziców św. Tereski z Lisieux, odbyło się 18 grudnia w parafii św. Stanisława BM w Glinojecku w diecezji płockiej: „Ich wspólna droga była drogą uświęcania się” – podkreślił w homilii biskup płocki Piotr Libera.
Relikwie świętych Zelii i Ludwika Martin do kościoła parafii św. Stanisława BM w Glinojecku wnieśli Małgorzata i Grzegorz Goszczyńscy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. W homilii wyraził on radość z faktu, że odtąd w Glinojecku obecne będą relikwie pierwszej kanonizowanej pary małżeńskiej – „naturalnych patronów współczesnych małżonków i rodzin”.
„Od dwudziestu stuleci prawdziwym wzorem miłości, poświęcenia, wierności, szlachetności jest Święta Rodzina z Nazaretu. Potrafiła ona przezwyciężyć wszelkie życiowe problemy, ponieważ fundamentem, na którym została zbudowana był Bóg i Jego prawo” – zaakcentował hierarcha.
Podkreślił, że w podobny sposób chcieli budować swój związek małżeński Zelia i Ludwik Martin. Ich wspólna droga zawsze była „drogą z Jezusem i do Jezusa, drogą wzajemnego uświęcania się”. W postawie wzajemnej miłości i szacunku dali życie dziewięciorgu dzieciom, ale czworo z nich zmarło.
„Idąc drogą Świętej Rodziny z Nazaretu, Zelia i Ludwik Martin postawili Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu. Codziennie uczestniczyli w Eucharystii. Wspólnie się modlili. Nauczyli swoje dzieci nie tylko miłości do Boga, ale także do bliźniego” – zaznaczył Pasterz Kościoła płockiego.
Dodał, że codziennością było dla nich posadzenie włóczęgi przy swoim stole, znalezienie mu miejsca w przytułku dla nieuleczalnie chorych, odwiedziny u samotnych starców, chorych i umierających, czy też obrona źle traktowanego dziecka. „Jednym z wyrazów ich głębokiej wiary w Jezusa, była troska o każdego napotkanego człowieka” – zaznaczył biskup.
Po homilii odczytana została modlitwa o pomoc w życiu małżeńskim i rodzinnym za wstawiennictwem świętych Zelii i Ludwika. Wierni mogli też ucałować ich relikwie.
Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół muzyki chrześcijańskiej „Moja Rodzina” z Glinojecka, prowadzony przez Aldonę i Artura Wiśniewskich.
Wprowadzenie relikwii do parafii św. Stanisława BM w Glinojecku poprzedziła nowenna w tej intencji oraz rekolekcje, które prowadził ks. dr Adam Bajorski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.