W ramach obchodów XX Dnia Judaizmu, w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu odbyła się wczoraj wieczorem uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Otrzymał ją ks. dr Jerzy Stranz z Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Coexist.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijanom, osobom konsekrowanym, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej oraz polsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła, na której czele stoi Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Jak podkreślił w wygłoszonej laudacji Bogdan Białek, „dialog, w szczególności międzyreligijny, stanowi centrum posługi kapłańskiej ks. Jerzego Stranza”, współzałożyciela i prezesa Stowarzyszenia Coexist, które ma na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym.
– Ks. Jerzy Stranz jest też po prostu dobrym człowiekiem, bo tak się składa, że dialog angażuje ludzi dobrych, otwartych i szczerych. Należy do tych osób, które nie pozwalają zapomnieć o jednym z najważniejszych pytań człowieka XXI w., jednym z fundamentalnych pytań chrześcijanina i Europejczyka: „Jak jest możliwy dzisiaj, po Holocauście, antysemityzm, nienawiść, pogarda wobec innego człowieka z powodu jego pochodzenia czy wiary?” – zaznaczył współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów dodając, że ks. Stranzowi nie brakuje odwagi, determinacji i wiary w to, że lepszy świat jest możliwy.
Autor laudacji życzył także laureatowi Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, który od 2004 r. organizuje obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu, wielu dalszych sukcesów na „placu budowy” mostów między ludźmi i w dawaniu świadectwa wiary w Jednego Boga tym, którzy się pogubili.
– Postrzegam tę nagrodę jako wyróżnienie i dostrzeżenie tego wszystkiego, co dzieje się w Poznaniu już od kilkunastu lat – przyznaje w rozmowie z KAI ks. Jerzy Stranz dodając, że co roku w ramach Dnia Judaizmu spotykają się tu na różnorodnych płaszczyznach ludzie po to, aby zgłębiać bogactwo tradycji żydowskiej, a jednocześnie coraz bardziej odkrywać korzenie wiary chrześcijańskiej.
– Ta nagroda jest uhonorowaniem całej wspólnoty, która w Poznaniu spotyka się, wspólnie się modli, słucha i wzajemnie się poznaje, potrafiąc otworzyć się na siebie, dostrzec swoją inność, a jednocześnie nie bać się jej, tylko postrzegać ją jako bogactwo – podkreśla ks. Stranz, który na co dzień jest też dyrektorem Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu.
Spotkanie w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, podczas którego wręczono Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka, rozpoczęła modlitwa i zapalenie Menory Dialogu. Ta kilkumetrowa rzeźba w kształcie tradycyjnego żydowskiego świecznika, symbolizująca dialog chrześcijańsko-żydowski i nawiązująca do płonącego krzewu, towarzyszy poznańskim obchodom Dnia Judaizmu od 2004 r. Powstała ona z inicjatywy ks. Jerzego Stranza według projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza.
Patron Nagrody, ks. Roman Indrzejczyk, urodzony w 1931 r., był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz osobą zaangażowaną w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Dotychczasowymi laureatami Nagrody jego imienia byli: ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna, ks. Marian Bronikowski z Sieradza i ks. Janusz Daszuta pastor parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach.
Chociaż Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypada 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Poznaniu jego obchody trwają znacznie dłużej. W tym roku rozpoczęły się one 9, a zakończą 20 stycznia, stanowiąc nie tylko okazję do wspólnej modlitwy, ale też do poznania religii, kultury i historii żydowskiej, dzięki organizowanym w ich ramach koncertom, wystawom i prelekcjom.
W tym roku XX Dzień Judaizmu przebiega pod hasłem: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” zaczerpniętym z Księgi Jeremiasza. Jego centralnym wydarzeniem w Poznaniu będzie nabożeństwo biblijne sprawowane 17 stycznia w kościele pw. św. Wojciecha pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej. Podczas niego komentarze biblijne wygłosi abp Gądecki oraz rabin Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Dzień wcześniej, 16 stycznia o godz. 18 odbędzie się natomiast dyskusja z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego oraz prof. Jana Grosfelda z UKSW, autora książki „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”. Spotkanie pod tym samym tytułem w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu poprowadzi ks. dr Jerzy Stranz.
Szczegółowy program obchodów XX Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na stronie www.coexist.pl.