Gratitude Day- bardzo ważny dzień wdzięczności. Dziękować można słowami, upominkiem, gestem. Uczniowie dziękują nauczycielom, nauczyciele przełożonym, a dzieci rodzicom.
To jest dzień „salezjańskiego wariactwa”. Afrykańskie śpiewy, tańce i jeszcze więcej biało-czarnego uśmiechu.
Generalna próba występu dzieci z University Mansa – szkoły garażowej, rozpoczęła się o godzinie 7.40 zamiast o 7.00. Msza z 8.00 przesunęła się na 9.00. Tak naprawdę nikt nie wie, o której zacznie się impreza. Pewnie, jak przyjdzie na to odpowiedni moment. Czarny mężczyzna w koszuli wręcza nam harmonogram. Występujemy jako pierwsi. Dopada nas zdenerwowanie, kiedy czekamy na rozpoczęcie imprezy. Nauczyciele wchodzą i wychodzą z sali gimnastycznej. Około 400 dzieci zajmuje krzesła bądź siada na betonowej podłodze. Prowadzący mówi przez megafon w języku bemba. Nie widzę zainteresowania.
Po 50 minutach rozgardiaszu przyszła kolej na powitalne tańce i przemówienia.
Punkt 3 – Salesian University Mansa
25-osobowa grupa dzieci nieśmiało wchodzi na scenę. Uczniowie założyli swoje odświętne ubrania, to znaczy z mniejszą ilością dziur. Chłopiec o imieniu Braight ma spodnie o 10 cm za krótkie. Chongo zgubił gdzieś zielonego trampka. Kevin z pierwszego rzędu ma białe spodnie z rozdarciem na kolanie. Dominic przyszedł w pomarańczowej koszuli, którą nosi od tygodnia. Lazaness ma porwanego buta i wystaje mu duży palec u nogi. Nie potrzebujemy pięknych granatowych mundurków i eleganckich czarnych butów. Najważniejsze, że jesteśmy tu razem.
Moje serce rozpiera duma. Vincent rusza się w takt muzyki. Lovness klaszcze w dłonie, chociaż na próbie nigdy tego nie robiła. Dominic odwrócił się plecami do publiczności, jakby zapomniał sekwencji pokazywania. Ostatnią zwrotkę zaśpiewali 3 zamiast 2 razy. W sumie to i dobrze. O jeden raz więcej podziękowali siostrze Marii – przełożonej, że pokazuje nam drogę do świętości.
„And so I, and so You Can be a Saint…” Dzieci ulicy. Brudne i w podartych ubraniach na co dzień. Spragnione miłości. Osiągnęły największy sukces, zaśpiewały, jak najnowszy zespół promowany w radiu. Po mistrzowsku. Uśmiechy na ich twarzach rozjaśniły czarne buźki. W ich oczach była radość i duma. Święty Jan Bosco gratuluje każdemu z osobna. To było najpiękniejsze „dziękuję”, jakie skierowali do siostry Marii za realizację planu księdza Bosco.
Ja dziś dziękuję moim dzieciom, dzieciom ulicy, za to, że są. Za ich uśmiech, radość i otwartość serca. Za to, że każdego dnia mogę się od nich uczyć życia i miłości.
Sylwia Młyńska
Zambia, Mansa
18 października 2014
http://boskanawigacja.blogspot.com/