Dzięki Światowym Dniom Młodzieży rok 2016 był wyjątkowy dla turystyki religijnej w Krakowie, a ŚDM wywarły wpływ na wiele sfer funkcjonowania miasta. W opinii samych uczestników wydarzenia Kraków uzyskał ocenę "dobry z plusem” – poinformowano podczas konferencji „Turystyka religijna w produkcie turystycznym Krakowa”, która odbyła się 6 grudnia w Centrum Kongresowym ICE w stolicy Małopolski.
„Decyzja o organizacji ŚDM w Krakowie była wypadkową znaczenia naszego miasta dla religii, zabiegów polskiego Kościoła oraz wielokrotnie sprawdzonej sprawności organizacyjnej miasta” – stwierdził na konferencji Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji.
Jego zdaniem, z perspektywy kilku miesięcy od zakończenia ŚDM można stwierdzić, że organizacja przyjazdu młodzieży z całego świata okazała się „wykorzystaną wizerunkową szansą, dzięki której Kraków zyskał nowe, globalne oblicze”.
„Do wizerunku miasta zabytków, dziedzictwa, kultury, wielkich wydarzeń, doszło też oblicze miasta religii, o walorach i sile oddziaływania podobnej do Lourdes czy Fatimy” – powiedział Kulig.
Być może – dodał – z dzisiejszej perspektywy takie stwierdzenie jest nieco na wyrost, ale za dwa, trzy, pięć lat powinno być już w pełni uprawnione i potwierdzone przyjazdami kolejnych tysięcy turystów religijnych.
Z przedstawionych na konferencji badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej wynika, że Kraków w opinii uczestników Światowych Dni Młodzieży uzyskał „ocenę dobry z plusem” – w skali 1-5 jest wynik 4,21.
Raport MOT wskazuje, że 55% badanych uczestników ŚDM było w Krakowie po raz pierwszy (82% uczestników zagranicznych i 11% mieszkających w Polsce). 45% Polaków i 20% uczestników z zagranicy było przedtem w Krakowie już kilka razy.
Wśród organizatorów przyjazdu na ŚDM na pierwszym miejscu wymieniona została parafia (48% zarówno wśród obcokrajowców, jak i Polaków), a w następnej kolejności: przyjazd samodzielny (ogółem 18%) oraz organizowany przez stowarzyszenia religijne (16%). Wśród organizatorów przyjazdu badani wymienili także harcerstwo i Skautów Europy.
Badani pielgrzymi o Światowych Dniach Młodzieży dowiadywali się z parafii (62%), od znajomych (35%), z duszpasterstwa (26%) z internetu i mediów społecznościowych (odpowiednio 22% i 23%). Z kolei o Krakowie pielgrzymi dowiadywali się przede wszystkim ze szkoły (24%), internetu (22%), od znajomych i rodziny (po 19%), oraz z Kościoła (12%).
Najwięcej pielgrzymów nocowało w szkołach (23%), w następnej kolejności skorzystali z gościny u mieszkańców Krakowa (19%), spali na polu namiotowym (9%) oraz w innych obiektach (7%). Jeśli chodzi o sposób przyjazdu do Krakowa, najwięcej pielgrzymów zagranicznych przyjechało autobusem (53%), z kolei wśród Polaków najpopularniejsze były pociągi (51%).
Jak wynika z badań, zagraniczni pielgrzymi postanowili zostać w Krakowie dłużej niż pielgrzymi z Polski – 25% Polaków zatrzymało się w Krakowie na 7 nocy, a turystów zagranicznych – 26%. Z kolei na 6 nocy zostało w Krakowie 16% pielgrzymów z Polski i 22% pielgrzymów zagranicznych.
Wśród głównych motywów przyjazdu do Krakowa na ŚDM znalazły się: spotkanie z papieżem (32% Polaków i 29% obcokrajowców), w następnej kolejności znalazły się rozwój duchowy i pielgrzymka.
Poza celem głównym, jakim było uczestnictwo w spotkaniach z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z całego świata, ankietowani wymienili także zabytki (ogółem 52%), wypoczynek (31%) i udział w imprezach kulturalnych (23%), a także spotkania ze znajomymi i turystykę aktywną (po 10%).
Wśród korzyści, jakie odnieśli uczestnicy ŚDM wymienili duchowe (79%), społeczne (60%), poznawcze (35%) i emocjonalne (44%).
Ankietowani stwierdzili, że gospodarze spełnili ich oczekiwania: „na pewno tak” odpowiedziało ogółem 34% badanych, „raczej tak” 48%.
Aż 49% uczestników krajowych i 24% pielgrzymów zagranicznych zadeklarowała, że na pewno wróci do Krakowa, „raczej tak” zadeklarowało odpowiednio 35 i 41% ankietowanych.
Wśród zagranicznych pielgrzymów najwięcej przyjechało do Krakowa Francuzów (16,8%), Włochów (15,7%), Niemców (8,2%), obywateli USA (7,1%) oraz Hiszpanów (6,4%) i Portugalczyków (5%).
Pełny raport zostanie opracowany z uwzględnieniem tła ruchu turystycznego w latach 2012-2016 przez Poszerzony Międzyuczelniany Zespól Ekspertów MOT ds. badania opinii uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 pod kierownictwem dra Krzysztofa Borkowskiego z AWF w Krakowie.