Od nowego roku w diecezji radomskiej zaczną obowiązywać nowe zasady przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa. Program przewiduje dziesięć spotkań w dekanatach. Takiego przygotowania do małżeństwa nie będzie można zastąpić m.in. kursem weekendowym czy internetowym. To owoc m.in. trwającego drugiego synodu diecezji radomskiej.
Diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk poinformował, że młodzież w klasie maturalnej nie będzie otrzymywała już zaświadczenia o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, ale dyplom ukończenia katechizacji w zakresie maturalnym wraz z przygotowaniem bliższym do małżeństwa. – Chcemy odejść od sformułowania „kurs przedmałżeński”. Słowo „kurs” kojarzy się z uzyskaniem prawa jazdy czy uprawnieniami spawalniczymi. Chodzi o to, aby była podkreślana tematyka przygotowania do małżeństwa – powiedział ks. Adamczyk, który był gościem Radia Plus Radom.
I tak, narzeczeni będą zobowiązani do udziału w 10 spotkaniach. W ich trakcie będą poruszane takie zagadnienia jak: powołanie do życia i rodziny, właściwe poznanie siebie w okresie narzeczeństwa, teologia małżeństwa, sakramentalność małżeństwa, aspekty prawne, liturgia sakramentu małżeństwa. Będzie również tematyka związana z rozwojem i zagrożeniami miłości małżeńskiej, o etyce życia małżeńskiego, funkcjonowaniu rodziny i jej roli w Kościele, państwie i społeczeństwie.
Spotkania powinny rozpocząć się co najmniej rok przed planowanym ślubem. Takiego przygotowania do małżeństwa nie będzie można zastąpić np. tzw. kursem weekendowym, internetowym czy innym. Katechezy będą odbywały się co tydzień w poszczególnych dekanatach co najmniej w czterech seriach. Zdaniem ks. Adamczyka powinny one być prowadzone atrakcyjnymi metodami, nie zawsze wykładowymi, ale też warsztatowymi, aktywizującymi narzeczonych do myślenia i współpracy.
Diecezjalny doradca życia rodzinnego, Małgorzata Górka dodaje, że nowa forma przygotowania do zawarcia małżeństwa to wymóg współczesnych czasów. – Wiele par decyduje się na ślub nawet kilkanaście lat po ukończeniu katechizacji szkolnej. Siedząc w ławce szkolnej inaczej patrzymy na te wszystkie zadania, a inaczej kiedy zaręczymy się i przygotowujemy się do sakramentu małżeństwa, który będzie już za chwilę – powiedziała doradczyni życia rodzinnego.