Magia, okultyzm, wróżbiarstwo, wampiryzm i inne zagrożenia duchowe obecne we współczesnych mediach – to temat warsztatów edukacji medialnej, które odbyły się 10 lutego w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Warsztaty przeznaczone dla rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów poprowadziła mgr Małgorzata Więczkowska – pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl
Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę na obecny w mediach współczesnych „mechanizm oddziaływania kumulatywnego, czyli długofalowego na dzieci i młodzież”. – 90 proc. dzieci w Polsce codziennie korzysta z mediów. Także 65 proc. korzysta każdego dnia z mediów przez ponad 4 lub 5 godzin – mówiła Więczkowska i dodała, że „różne przekazy medialne pozbawiają młodego człowieka wrażliwości na zagrożenia”.
Prelegentka podkreśliła, że magia i okultyzm w mediach pokazywane są „w sposób zdeformowany, jako coś dobrego i atrakcyjnego”. – Bardzo powoli i stopniowo rozbudza się zainteresowanie wiedzą tajemną. Oddziałuje się na młodego człowieka poprzez obraz, dźwięki, symbole i znaki – podkreśliła prelegentka.
„Wady główne są pokazywane jako cnoty. Czasopisma pełne są ogłoszeń o wróżkach, są w nich horoskopy, różne gadżety, takie jak m. in. drzewka szczęścia, amulety” – kontynuowała Małgorzata Więczkowska.
Medioznawca wskazała także dużą ilość stron internetowych o tematyce okultystycznej, ezoterycznej. – Jest łatwość dostępu do kanałów ezoterycznych w telewizji. Istnieje bogata literatura o magii, okultyzmie. Również na rynku polskim istnieje bogata oferta gier komputerowych o tematyce demonicznej.- mówiła Więczkowska.
Małgorzata Więczkowska – pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl Autorka znakomitej książki o zagrożeniach pt. „Co wciąga twoje dziecko?” oraz licznych artykułów, recenzji w czasopismach i specjalistycznych publikacjach. Uczestniczka cyklu audycji radiowych, telewizyjnych dotyczących wychowania dzieci i ochrony przed współczesnymi zagrożeniami.