Panu Bogu zależy na każdym człowieku – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cieszkowie. W czasie Eucharystii modlono się w intencji dyrekcji i podopiecznych Ośrodka Terapii Uzależnień w Grzebielinie.
W homilii celebrans podkreślał, że Adwent jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. – To jest ogromna tajemnica, że Bóg w swoim zamyśle dał Syna, a On odkupił nas przez krzyż. Z jednej strony radość narodzin, a z drugiej strony tajemnica cierpienia. Z krzyża płynie zbawienie, ale Pan Jezus na krzyżu nie pozostał, bo zmartwychwstał. Podstawową prawdą naszej wiary jest zmartwychwstanie – stwierdził kaznodzieja.
Przekonywał, że Panu Bogu zależy na każdym człowieku. – Ludzie czasem przekreślą, odwrócą się, nieraz nawet najbliżsi, ale Bóg nigdy z człowieka nie rezygnuje. Niektórzy teologowie mówią, że nieszczęście człowieka leży w tym, że ma wolną wolę, że może wybierać, może decydować i bywa tak, że człowiek czasem schodzi na manowce i choruje, ale ważne jest to, aby na tym etapie, który jest najtrudniejszy uznać to, że jestem chory. Inaczej przeżywa się raka, a inaczej uzależnienie, ale jest tak samo trudno, tak samo trzeba z siebie wydobywać dużo sił i mocy. Człowiek jest wolny i z tej wolności korzystajmy, byśmy nabrali tej wielkiej umiejętności – wskazał bp Janiak.
Zachęcał wiernych, aby żyli według Bożych przykazań. – Dzisiaj jest skrzywienie sumień, nie nazywa się rzeczy po imieniu, że zło jest złem, a dobro pozostaje zawsze dobrem. Dzisiaj zabicie człowieka czy pod sercem matki, czy zastrzykiem, bo już stary, niewygodny, niepotrzebny jest zawsze zabijaniem, a nie pomocą – mówił hierarcha.
Składając życzenia świąteczne, ukazywał św. Brata Alberta, który poszedł do ludzi słabych, żeby ich ratować, pokazywać piękno życia, dawać nadzieję i poświęcił się im bez reszty. Życzył też dużo sił i mocy do przezwyciężania swoich słabości.
W Ośrodku Terapii Uzależnień TERRA w Grzebielinie k. Cieszkowa prowadzona jest kompleksowa, stacjonarna terapia uzależnień, w tym od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Program psychoterapii obejmuje: diagnozę problemu uzależnienia, diagnozę psychologiczną, terapię indywidualną i grupową oraz zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodzin. Zajęcia prowadzą także kapłani, którzy w przeszłości dotknięci byli chorobą alkoholową.