Tysiące osób obejrzało XVI Misterium Męki Pańskiej, które odegrano dwukrotnie w Niedzielę Palmową w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Hasło tegorocznego przedstawienia brzmiało „Krew i woda”.
Historia fordońskich misteriów sięga 2001 roku. Dziś tradycja ta jest kontynuowana i podejmuje coraz to nowsze środki, aby za pomocą obrazu, dźwięku i światła jak najlepiej zaprezentować wydarzenia pasyjne. Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia Dolinie Śmierci – miejscu zagłady ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej – należnej czci i pamięci.
Każdego roku męka Chrystusa ukazana zostaje w perspektywie innych wydarzeń. Inspiracją i tłem bywają problemy bieżącej historii, treści nauczania Kościoła czy postaci wyjątkowych ludzi. – Jezus powiedział do siostry Faustyny: „Serce Moje przepełnione jest miłosierdziem wielkim dla dusz. Oby mogły zrozumieć, że Ja jestem dla nich Ojcem najlepszym, że dla nich wypłynęła z serca Mojego krew i woda”. Te ostatnie dwa słowa, a zarazem hasło tegorocznego misterium, są jednocześnie znakiem Bożego miłosierdzia, które oczyszcza i umacnia każdego, kto z ufnością stanie pod krzyżem. Przez te dwa promienie, dwa źródła i dwa znaki, odkrywamy czystość serca obmytego wodą chrztu i głębię Miłości Miłosiernej, która za nas umiera na krzyżu – powiedziała Mariola Ciesielska.
Autorka scenariusza i reżyserka dodała, że tegoroczne misterium miało właśnie przybliżyć wielką tajemnicę Bożego miłosierdzia. – Stąd nie zabrakło obecności postaci św. s. Faustyny, a także współczesnej historii opowiadającej o odkryciu głębi i sensu chrztu świętego. Te wątki zostały wplecione w najważniejsze wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Trwamy w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, świętowaniu 1050. rocznicy chrztu Polski, a także przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży, więc mam nadzieję, że te wątki udało się również odnaleźć w naszym misterium – dodała Mariola Ciesielska.
Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że koordynacją całości zajmują się przede wszystkim ludzie młodzi: m.in. ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie”, Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, wolontariusze GPS Fundacji „Wiatrak” oraz członkowie wspólnot z Bazyliki Królowej Męczenników. W tym roku do organizacji włączyli się również wolontariusze z grupy „4don4Lord” („Fordon dla Pana”), przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży. W rolę Jezusa wcielił się po raz kolejny Łukasz Nowacki. Siostrę Faustynę zagrała s. Faustyna ZMBM ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Muzykę przygotowali absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej – Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki. Patronat honorowy nad misterium objęli: biskup ordynariusz Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Każdego roku uczestnicy misterium otrzymują m.in. pamiątkowe foldery. Tym razem chętnym został wręczony także specjalny indeks „Akademii Miłosierdzia”. – Uruchamiamy dwa semestry specjalnych zajęć. Pierwszy będzie poświęcony uczynkom miłosiernym względem ciała. Drugi, który zainaugurujemy w nowym roku szkolnym już po Światowych Dniach Młodzieży, skupi się na uczynkach miłosiernych względem duszy. To odpowiedź na wołanie papieża Franciszka, który zachęca nas do odkrywania, a zarazem doświadczania najpiękniejszego daru Boga w miłosiernej miłości. Ma to być zachęta, by stać się nie tylko widzem, ale aktywnym uczestnikiem i doświadczyć, że więcej radości jest w dawaniu, aniżeli w braniu – zakończył diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Buchholz.