– Mamy być solidarni z osobami chorymi w ich cierpieniu – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 11 lutego br. w Sulisławicach. Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego, obchodzone były w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej diecezji sandomierskiej modlono się w intencji chorych i cierpiących. Diecezjalnym uroczystościom przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystą Eucharystię koncelebrowali kapłani oraz kapelani służby zdrowia.
Do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej przybyły z wielu parafii grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie, lekarze, służba zdrowia. Obecni byli także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.
Rozpoczynając wspólną modlitwę bp Nitkiewicz zwrócił szczególną uwagę na potrzebę miłości w posługiwaniu chorym i potrzebującym oraz na to, że Światowy Dzień Chorego przypomina, iż prawdziwy chrześcijanin nie może być obojętny na cierpienia drugiego człowieka, gdyż jest to kryterium wiarygodności jego wiary.
– Mamy być solidarni z osobami chorymi, solidarni w ich cierpieniu, solidarni przez obecność u ich boku, solidarni przez udzielanie im konkretnej pomocy. Wzorem takiej postawy jest sam Chrystus, który poświęcał chorym szczególną uwagę. Pocieszał, uzdrawiał, oddał życie za wszystkich. Stąd zgodnie z przesłaniem papieża Franciszka, aby kochać jak Chrystus, mamy stać razem z Maryją pod Jego krzyżem, ucząc się tej miłości, ucząc się jak stawać się darem dla drugiego – mówił biskup.
– Ewangelia uczy nas kultury daru, który jest prawdziwym błogosławieństwem dla tego, kto daje i kto otrzymuje. Bo tylko wówczas będziemy mogli być w pełni szczęśliwi, będziemy mogli wyzwolić się, uwolnić od naszego egoizmu i innych ograniczeń. Tylko wówczas będziemy zjednoczeni z Chrystusem i między sobą – podkreślił ordynariusz.
W homilii ks. Rafał Golina, zwracając się do chorych, mówił o wartości ich cierpienia. – Włączcie wasze doświadczenie cierpienia w Chrystusową mękę, która mimo pozornej beznadziei i złudnej przegranej niesie nadzieję i zwycięstwo. To w waszych bolesnych doświadczeniach jest przeogromna duchowa moc i siła wiary – podkreślał kaznodzieja.
Po homilii chorzy i ludzie starsi mieli okazję przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie Eucharystii hierarcha modlił się za wszystkich chorych i cierpiących w diecezji polecając ich opiece Maryi przed jej sulisławskim wizerunkiem, a następnie pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem.
Obraz Matki Boskiej Bolesnej Sulisławskiej znajduje się w sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Zasłynął licznymi uzdrowieniami, jakie spowodował. Koronacja obrazu odbyła się 8 września 1913 r. Dokonał jej ordynariusz bp Marian Ryx.
W czasie IV pielgrzymki Ojciec Święty Jana Paweł II poświęcił jego nowe korony w Radomiu. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach.