Św. Brat Albert jest ikoną miłości Boga, miłości miłosiernej czyli miłosierdzia – powiedział bp Stanisław Napierała, przewodnicząc Mszy św. w kaplicy św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chrzanie w archidiecezji poznańskiej. Dokładnie 25 lat temu jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej poświęcił tę kaplicę i nadał jej patrona.
W homilii bp Napierała podkreślił, że kaplica została poświęcona i oddana Bogu oraz ludziom. – Ta kaplica została oddana Bogu, ażeby była Jego domem, a ludziom, ażeby była miejscem zgromadzania się, wsłuchiwania się w Słowo Boże, sprawowania świętych sakramentów, zwłaszcza Eucharystii. Ludzie chcieli tej kaplicy. Chciał jej też Bóg. Ludzie chcieli, ażeby tu był pośród ich domów dom Boga naszego, chcieli, bo powodowali się wiarą. Tutaj są ludzie żywej wiary – powiedział kaznodzieja.
Zaznaczył, że św. Brat Albert naśladował Boga w miłości miłosiernej i dlatego św. Jan Paweł II nazwał go „bratem naszego Boga”. – Najpierw miłość Adama Chmielowskiego wyraziła się do ojczyzny, kochał Polskę, był uczestnikiem powstania styczniowego, stracił nogę i stał się kaleką. To jego kalectwo było pieczęcią jego patriotyzmu. Kochał sztukę malarską, był znanym malarzem, ale rozkochał się w Jezusie Chrystusie, którego zauważył w człowieku, w tym najbardziej wzgardzonym. Całe życie poświęcił Jezusowi w biednym człowieku. Dla tych nędzarzy prowadził ogrzewalnie w Krakowie, z nimi zamieszkał i im służył. Chciał, żeby każdy miał dach nad głową i kawałek chleba – mówił biskup kaliski senior, który dodał, że 25 grudnia rozpocznie się w Polsce ojczyźnie Rok św. Brata Alberta.
Zachęcił wiernych do naśladowania swojego patrona. – Być dobrym jak chleb. Chleb powinien być niesiony innym. Trzeba iść z pomocą do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Każdy potrzebuje pomocy. Nikt nie jest w takiej sytuacji, żeby nie potrzebował drugiego człowieka, ale nie jest też w takiej sytuacji, żeby nie mógł drugiemu człowiekowi coś dać. Naśladujcie waszego patrona św. Brata Alberta w ciągu tego roku, który będzie jemu poświęcony – zaapelował bp Napierała.
Wraz z bp. Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrowali: ks. Jacek Toś, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Dębnie nad Wartą, ks. Michał Mietliński, proboszcz tej parafii w latach 1982-2000, kapłani wywodzący się z parafii: ks. Krzysztof Grobelny, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie i ks. zmartwychwstaniec Mariusz Mazur, proboszcz parafii Imienia Maryi w Poznaniu. Obecni byli także ks. Marian Brdyś, dziekan dekanatu nowomiejskiego i ks. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Uroczystość uświetniła orkiestra z Żerkowa.
Kaplicę w Chrzanie wybudowano latach 1984–1991 wg projektu architekta poznańskiego Stanisława Bogackiego. Starania o budowę rozpoczął ks. Eugeniusz Grocki. Plan budowy przejął ks. Michał Mietliński. Formalności związane z przydziałem placu budowlanego i pozwolenia na budowę trwały niemal 5 lat.
Kaplica św. Brata Alberta w Chrzanie została poświęcona 12 grudnia 1991 r. przez bp. Stanisława Napierałę, ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.
Kaplica należy do parafii Wniebowzięcia NMP w Dębnie nad Wartą. Od 2005 r. proboszczem jest ks. Jacek Toś.