Hospicjum jest „zaprzeczeniem śmierci” i pozwala godnie przeżyć życie i śmierć – powiedział bp Piotr Libera w Hospicjum Bł. O. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu. Na zaproszenie księży Marianów, w przeddzień Światowego Dnia Chorych biskup płocki odwiedził placówkę hospicyjną, w której praktyki wakacyjne odbywają klerycy płockiego Seminarium Duchownego.
W homilii bp Libera przypomniał, jak wiele dyskusji o pieniądzach toczyło się, gdy budowano licheńskie sanktuarium. Podkreślał, jak wiele „duchowej roboty” dzieje się w tym miejscu i jak wiele osób może uzyskać pomoc dzięki świadczonym tu dziełom.
„Hospicjum jest świetlanym zaprzeczeniem pogańskiej logiki `cywilizacji śmierci`, do której wielu chętnie nas by prowadziło. Również po to, żeby pokazać, że Polacy, tacy dumni z tego `swojego Papieża`, nie potrafią go naśladować, bo są rzekomo tacy słabi, tacy niekonsekwentni, tylko pomniki by mu wznosili. Licheńskie hospicjum w cieniu krzyża, pod czuwającym spojrzeniem Dobrej, Prostej, Polskiej Matki! Oto pomnik!” – podkreślił bp Libera.
Bp Libera przewodniczył Mszy św. z okazji Światowego Dnia Chorego w Hospicjum im. Bł. O. Stanisława Papczyńskiego. Na Mszy św. obecni byli chorzy, ich krewni oraz personel medyczny. Ponadto hierarcha udzielił błogosławieństwa pensjonariuszom tego szczególnego domu oraz tym, które spieszą im z pomocą
Po Eucharystii odwiedził wszystkich przebywających w hospicjum, zatrzymując się przy łóżkach jego podopiecznych. Miał także okazję zapoznać się z nowoczesnym wyposażeniem placówki, która służy pomocą ludziom doznającym cierpień fizycznych i duchowych. Na koniec, przy wspólnym stole, była okazja do dłuższej rozmowy z dyrekcją i pracownikami licheńskiego hospicjum.
W Hospicjum im. Bł. O. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu swoje praktyki wakacyjne odbywają klerycy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego. Jest to nowoczesny, bardzo dobrze prowadzony ośrodek, służący samarytańską pomocą ludziom terminalnie chorym.