W Bielsku-Białej pochowano 7 grudnia ks. infułata Emila Mroczka – pierwszego ekonoma diecezji bielsko-żywieckiej, budowniczego kilku świątyń i obiektów kurialnych. Pochodzący z archidiecezji tarnowskiej zasłużony duchowny spoczął w grobowcu nieopodal bielskiej świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą pomagał wznosić, na terenie parafii, której był pierwszym proboszczem.
Uroczystościom pogrzebowym w bielskim kościele przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, który modlił się m.in. w asyście biskupów pomocniczych Piotra Gregera z Bielska-Białej i Marka Szkudło z Katowic, a także biskupów seniorów Tadeusza Rakoczego oraz Janusza Zimniaka. Zmarłego w wieku 88 lat infułata żegnała najbliższa rodzina, ponad stu kapłanów, siostry zakonne oraz wierni z Bielska-Białej i rodzinnej Kamionnej.
W kazaniu ks. prałat Krzysztof Ryszka przypomniał, że modlitwa nad trumną zmarłego księdza jest także dziękczynieniem za życie księdza infułata „bogate w tytaniczną pracę dla ludu, do którego posłał Go Bóg, dla tej cząstki Kościoła, jaką jest parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i diecezja bielsko-żywiecka”.
„Dzięki Ci Panie, że dałeś nam żyć pod okiem takiego kapłana, który spalał się i spalił w służbie Bogu i trosce, by przyprowadzić do Chrystusa swoje duchowe dzieci. Budujmy więc tak solidnie i z takim rozmachem świątynię serca, jak to czynił za życia ojciec naszej parafii ksiądz infułat Emil” – podkreślił kaznodzieja przybliżając postać ks. infułata zmarłego w 66 roku kapłańskiej posługi.
Ks. Ryszka zauważył, że jednym z elementów duchowego testamentu swego poprzednika jest stały konfesjonał w bielskim kościele przy dworcu PKS . Inną trwałą spuścizną pierwszego proboszcz jest trwająca tu całodzienna adoracja Chrystusa Eucharystycznego.
Podczas liturgii bp Szkudło odczytał list kondolencyjny od abp. Wiktora Skworca, w którym hierarcha podziękował śp. ks. Emilowi za 41 lat posługi na terenie ówczesnej diecezji katowickiej. Zapewnienia o modlitwie przekazał także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Z kolei przedstawicielem biskupa tarnowskiego na uroczystości pogrzebowe był jeden z kapłanów uczestniczących w Eucharystii.
Nad trumną z ciałem kapłana przemawiali przedstawiciel bielskiej parafii, proboszcz parafii w Kamionnej oraz karmelita o. Kazimierz Duda – członek rodziny kapłana, w której cztery kobiety należą do zakonnego Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. „Z głębi naszych serc pragniemy Ci podziękować za Twoją głęboką i szczerą wiarę!” – powiedział zakonnik nad trumną swego wujka.
Głos zabrał także bp senior Tadeusz Rakoczy. Duchowny wyraził słowa wdzięczności za posługę śp. ks. Emila, który w 1981 roku rozpoczął budowę kościoła na dawnym bielskim wysypisku śmieci. „Zostawił po sobie nie tylko materialne dziedzictwo – tę piękną świątynię, ale przede wszystkim duchowe – ośrodek kultu Serca Pana Jezusa” – podkreślił i przypomniał, że wybudowaną przez ks. Emila świątynię odwiedził 22 maja 1995 roku Jan Paweł II. „Fakt, że modlił się tu Ojciec Święty był dla budowniczego świątyni ukoronowaniem jego życia” – dodał.
Trumnę z ciałem kapłana złożono w grobowcu usytuowanym przy jednej z zewnętrznych ścian świątyni.
Emil Mroczek urodził się 7 kwietnia 1928 r. w Kamionnej koło Bochni, w diecezji tarnowskiej. Wyświęcony został na kapłana 24 czerwca 1951 w Katowicach przez biskupa Herberta Bednorza. Pracował jako wikariusz w parafiach w Kochłowicach, Siemianowicach Śląskich, Katowicach, Biertułtowach, Chorzowie i Skoczowie. W 1961 został mianowany rektorem punktu duszpasterskiego mieszczącym się w baraku obok bielskich dworców PKP i PKS – miejscu gdzie wówczas znajdowało się wysypisko śmieci. Kiedy w 1977 punkt przekształcono w parafię, ks. Emil Mroczek został jej pierwszym proboszczem. Dzięki niemu powstał nowoczesny, okazały kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesiony w latach 1981–86. Owocem pracy ks. infułata są także inne obiekty, w tym m.in. budynek kurii i Instytutu Teologicznego oraz domu dla księży emerytów.
W 1992 roku został dyrektorem wydziału gospodarczo-finansowego kurii bielsko-żywieckiej. 3 marca 1997 roku został odznaczony przez Jana Pawła II godnością infułata. Po osiągnięciu wieku kanonicznego złożył na ręce biskupa rezygnację z urzędu proboszcza parafii.
Śp. ks. Emil Mroczek zmarł 3 grudnia w bielskim Domu Księży Emerytów. Tu schorowany kapłan spędził ostatnie lata swojego życia.