Mija dwa tygodnie mundialowych rozgrywek piłkarskich. Póki co, nad wydarzeniami sportowymi dominują doniesienia o licznych skandalach. Na pierwszym miejscu jest ciągle najnowsza wersja francuskiego savoir-vivre, ale słyszymy też o nadnaturalnym stężeniu toksyn w innych zespołach i widzimy eksplozje gwiazd o mocno wybujałych ego… Dlaczego te mistrzostwa kipią tyloma złymi emocjami? Czy jedynym symbolem afrykańskiej piłki będą wuwuzele – chińskie trąbki wydające koszmarny, irytujący dźwięk? Dlaczego pierwsze święto futbolu w Afryce nie daje nam żadnej nowej wiedzy o tym wspaniałym kontynencie?
Arcybiskup Durbanu w Afryce Południowej kard. Wilfrid Napier mówi: „Sport wymaga cierpliwości, wytrwałości, wzajemnego poszanowania, czyli tych wszystkich wartości, których dzisiejsze społeczności, a szczególnie te w Afryce, bardzo potrzebują. Wartości te: miłość, dialog z innymi religiami i kulturami, poszanowanie bliźniego Kościół nieustannie głosi”.
W południowej Afryce byłem dwukrotnie i do dziś zmagam się z wyniesionymi stamtąd licznymi sprzecznymi doświadczeniami. Z jednej strony wspaniała przyroda afrykańska, choć mocno eksploatowana, ciągle zachwyca i przyciąga globtrotterów z całego świata. Zaraz obok jednak społeczności lokalne, zmagające się z kolonialnym dziedzictwem, plemiennymi tradycjami i wyzwaniami współczesności. Wspaniała duchowość dynamicznie rozwijającego się Kościoła i fascynujące opowieści misjonarzy, których można słuchać bez końca. I wszędzie mnóstwo dzieci zarażających swą radością.
Warto wykorzystać telewizyjne wizyty na stadionach w RPA i zainteresować się radościami i smutkami naszych afrykańskich sióstr i braci. Może nawet zaglądnąć na któryś z licznych portali misyjnych i wesprzeć edukację przyszłych mistrzów… albo na specjalnie utworzoną na czas Mistrzostw Świata 2010 stronę internetową www.churchontheball.com która łączy wartości chrześcijańskie i sport.