Papież Franciszek ustanowił światowy dzień modlitw o ochronę świata stworzonego, który będzie obchodzony 1 września. Oto jesteśmy zachęceni do «głębokiego nawrócenia duchowego» i refleksji w kontekście kryzysu ekologicznego. Moją odpowiedzią i pomocą duszpasterską jest propozycja nabożeństwa Słowa Bożego na ten dzień.
Nabożeństwo składa się ze wstępu i 3 części: celebracji z tekstami biblijnymi mówiącymi o stworzeniach i fragmentami encykliki Laudato si’, “lamentacji” nad trudnościami w ochronie środowiska oraz modlitewnej zachęty do działania.
W lamentacjach wołamy: Panie, zmiłuj się / Kyrie eleision
– Woda jest podstawowym dobrem. Często korzystamy z niej marnotrawnie, podczas gdy większość populacji świata cierpi na jej brak.
– Przez nieodpowiedzialne zachowania przyczyniamy się do zwiększania emisji toksycznych substancji do atmosfery, zatruwając środowisko własnego życia.
– Nie troszczymy się wystarczająco losem uchodźców i imigrantów przemieszczających się z powodu suszy, powodzi, braku żywności czy wojny.
– Nie szanujemy plonów ziemi, chleba i wszelkiej żywności, a tyle naszych sióstr i braci cierpi niedostatek i głód.
– Nie przestrzegamy postów, nie ograniczamy spożycia mięsa, nie przeciwdziałamy patologiom chowu przemysłowego zwierząt.
– Nie dziękujemy codziennie za dar Stworzenia – za zieleń wokół, za słońce i księżyc, za śpiew ptaków, za nasze własne ciało które tak dobrze nam służy.
– Wiele w nas agresji wobec bliźnich, wobec zwierząt oraz reszty Stworzenia.
Po modlitwie jest zachęta do aktywności: Dla realizacji tych aspiracji, musimy podjąć stanowczą decyzję, by żyć bardziej odpowiedzialnie, myśląc o potrzebach naszych lokalnych wspólnot i całej społeczności ludzkiej. Jesteśmy równocześnie obywatelkami i obywatelami różnych narodów oraz jednego świata, w którym to co lokalne, jest powiązane z tym co globalne. Każda i każdy z nas jesteśmy odpowiedzialni za obecne i przyszłe dobro ludzkiej rodziny oraz za wszelkie życie na Ziemi. Duch solidarności ludzkiej i pokrewieństwa z wszelkim życiem umacnia się, gdy żyjemy w szacunku dla tajemnicy istnienia, w duchu wdzięczności za dar życia oraz w pokornej postawie co do naszego ludzkiego miejsca pośród przyrody. Wielbimy Cię, Panie, za Twoją dobroć względem nas. Daj nam wielkie serce byśmy radowali się Twoimi darami. Przebacz, gdy zbłądzimy i błogosław nam i całemu Stworzeniu. Prosimy o to w imię Jezusa, Twojego Syna, który żyje i działa między nami. Amen.
całość na portalu Święto Stworzenia